https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sujb-povolil-jaderne-elektrarne-temelin-provoz-druheho-bloku-na-dobu-neurcitou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SÚJB povolil jaderné elektrárně Temelín provoz druhého bloku na dobu neurčitou

27.5.2022 13:32 | TEMELÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil jaderné elektrárně Temelín provoz druhého bloku na dobu neurčitou. Elektrárna ale musí dodržovat řadu podmínek. Společnost ČEZ, která Temelín provozuje, musí například každých deset let předkládat úřadu bezpečnostní zprávu. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Platnost současného povolení pro druhý blok končí 31. května, o nové povolení ČEZ požádal jaderný dozor s půlročním předstihem.
 

Potřebné dokumenty energetici úřadu doručovali průběžně od roku 2018. „Například jsme museli doložit, jak v následujících letech budeme sledovat životnost důležitého zařízení nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti. Některé dokumenty jako například periodické hodnocení bezpečnosti byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už před dvěma roky se žádostí pro první blok," řekl ředitel jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Druhý temelínský blok je v provozu 20 let. Za tu dobu vyrobil 137 milionů MWh bezemisní elektřiny. Tím ušetřil přibližně 110 miliónů tun oxidu uhličitého, které by jinak vypustily uhelné elektrárny. ČEZ do temelínské elektrárny investoval 25 miliard korun. Jen za letošní rok jde o částku 3,5 miliardy korun.

"Obě jaderné elektrárny chceme provozovat nejméně 60 let, proto je musíme udržovat v nejlepší možné kondici a v každém okamžiku také umět prokázat plnění bezpečnostních požadavků. Bezpečné zvýšení výkonu, srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku, je bonusem až na základě splnění všech předpokladů,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist