https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sujb-zvazuje-trestni-oznameni-kvuli-poplasnym-zpravam-o-jodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SÚJB zvažuje trestní oznámení kvůli poplašným zprávám o jódu

22.2.2017 16:30 | PRAHA (ČTK)
Mluvčí dnes poznamenal, že ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí.
Mluvčí dnes poznamenal, že ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christian Åslund / Greenpeace
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy kvůli informacím o zjištěném výskytu stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší v některých evropských zemích. Naměřené hodnoty nemohou v žádném případě ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší. ČTK to dnes sdělil mluvčí úřadu Radek Pokorník.
 

Nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131 v ovzduší zjistily měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně České republiky. Zdroj izotopu je nejasný, některá média spekulují o ruském původu, neboť ho poprvé zachytila norská stanice u ruských hranic.

Také podle francouzského institutu pro ochranu před radiací IRSN je množství natolik nízké, že nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Nezávislý internetový zpravodajský portál AE News ale dnes informoval, že radioaktivní mrak pochází zřejmě z podivné exploze ve francouzské jaderné elektrárně. "Vlády mlčí, Francie se snaží bagatelizovat celý incident slovy o neškodnosti radionuklidů a my doporučujeme nakoupit okamžitě jódové tablety a dozimetry," píše web.

Právě proti jeho zprávám se SÚJB dnes ohradil. "Zprávy šířené některými takzvanými alternativními weby jako například AENews, který vyzývá občany k nákupu jódových tablet jsou naprosto nesmyslné a zřejmě úmyslně chtějí z nějakého důvodu vyvolat paniku v zemích Evropy," uvedl SÚJB. Účel tohoto konání nám není znám, ale SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy, dodal mluvčí.

První zprávu o výskytu izotopu ohlásila v druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovdu, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi v Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jodu 131 naměřeny v Polsku, Německu, Francii, Španělsku a také v České republice.

Mluvčí dnes poznamenal, že ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. K nákupu a požívání jódových tablet není žádný důvod a naopak to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví, dodal Pokorník.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist