https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sumavsky-park-pripravil-123-vyprav-do-divoke-prirody-s-pruvodcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šumavský park připravil 123 výprav do divoké přírody s průvodcem

22.5.2017 07:40 | SRNÍ (ČTK)
Letos se nabídka rozšířila o trasu po kvildských pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se mohou lidé vydat podél "travnaté Vltavy", známé jako řeka Řasnice.
Letos se nabídka rozšířila o trasu po kvildských pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se mohou lidé vydat podél "travnaté Vltavy", známé jako řeka Řasnice.
Foto | Jitka Marková
Celkem 123 výprav do divoké přírody připravil letos Národní park Šumava (NPŠ). Průvodci divočinou vstupují do desáté sezony. Nabízejí výpravy za poznáním nejrozsáhlejších oblastí, kde mají od nepaměti domov také velká zvířata, která jinak z volné přírody téměř vymizela, řekl ČTK mluvčí NPŠ Jan Dvořák.
 

Letos se nabídka rozšířila o trasu po kvildských pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se mohou lidé vydat podél "travnaté Vltavy", známé jako řeka Řasnice.

"Účastníci se leckdy diví, že hned za vsí opouštíme cestu a značenou trasu a vydáváme se lesem nazdařbůh. Prý je to nikdy nenapadlo, jedině snad při sbírání hub, ale to mají zcela jiné zájmy než přemýšlet o síle přírody," řekl průvodce Josef Pecka. Největším zážitkem bývá setkání s tetřevem, rysem nebo jelenem. "I pouhé mihnutí naší největší středoevropské kočky, rysa ostrovida, přes cestu zanechá v lidech hluboký zážitek i hlavní téma hovorů," dodal.

Poprvé se výpravy za šumavskou divočinou konaly v srpnu 2008 a směřovaly například do Vltavského luhu, Modravských plání a do kaňonu Křemelné. "Tato území dodnes lákají, a i když se postupně přidávaly další trasy a každý rok se nabízejí novinky, tak zůstávají mezi nejpoptávanějšími," uvedl Josef Štemberk ze Správy NPŠ.

Oblíbené jsou také výpravy do jinak nepřístupných rezervací v CHKO Šumava a nová cesta na vrchol Ostrý. "Pořádnou porci divočiny si nadělí účastníci dvoudenních výprav, jichž letos nabízíme už osm, s přespáním v horských chatách na bavorské straně. Dosud bylo možno s průvodci divočinou nocovat na vrcholech hor Luzný, Falkenstein a od loňska na Ostrém. Letos i v chatě Chamerhütte na Malém Javoru," řekl mluvčí.

Výlety začínají 8. června výpravou do kaňonu Křemelné a poslední bude 26. října také v kaňonu Křemelné s cílem v Srní. Místa si lze rezervovat na webových stránkách www.npsumava.cz od úterý 23. května 09:00, přihlásit se může celkem více než 1000 účastníků. Celodenní výprava, tedy poplatek za průvodce, stojí 290 až 490 Kč. Konají se s nejméně čtyřmi přihlášenými, celkový počet je u vybraných tras do 11 lidí. Vyráží se za každého počasí. účastníci jdou na vlastní nebezpečí.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist