https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sumavsky-park-zakaze-na-casti-sveho-uzemi-lov-jelenu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šumavský park zakáže na části svého území lov jelenů

26.3.2018 02:32 | VIMPERK (ČTK)
Šumavský národní park stanoví území o rozloze 7000 hektarů, na kterém se nebude lovit jelení zvěř. Plocha vznikne poblíž hranic s Bavorským lesem, kde žije smečka vlků, kteří jsou predátorem jelena. / Ilustrační foto
Šumavský národní park stanoví území o rozloze 7000 hektarů, na kterém se nebude lovit jelení zvěř. Plocha vznikne poblíž hranic s Bavorským lesem, kde žije smečka vlků, kteří jsou predátorem jelena. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šumavský národní park stanoví území o rozloze 7000 hektarů, na kterém se nebude lovit jelení zvěř. Plocha vznikne poblíž hranic s Bavorským lesem, kde žije smečka vlků, kteří jsou predátorem jelena. Park tak chce vlkům poskytnout prostor, ve kterém nebudou mít jiného loveckého konkurenta. Řekl to mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Zákaz lovu jelení zvěře začne platit od nové sezony, která začíná v srpnu.
 

"Naším cílem je vytvořit dostatečně velké území, ve kterém bude mít smečka maximální klid a dostatek potravy v přirozeném prostředí. Slibujeme si od tohoto opatření i to, že bychom tak mohli minimalizovat útoky smečky vlků na hospodářská zvířata, což ale pochopitelně úplně vyloučit rozhodně nemůžeme. Zejména předpokládáme-li, že se početnost vlků bude na Šumavě zvyšovat," uvedl ředitel šumavského parku Pavel Hubený.

Myslivecký lov má regulovat počet dané zvěře v prostředí, kde chybí přirozený predátor. Správa šumavského národního parku v posledních letech navyšovala počet odstřelených jelenů. V uplynulé lovecké sezoně jich bylo 1100.

"Příchod vlků a usídlení smečky těchto predátorů, kteří loví spárkatou zvěř, nás vede k myšlenkám přehodnotit péči o zvěř včetně role přezimovacích obůrek. Vše připravujeme s kolegy z Národního parku Bavorský les, s nimiž budeme hledat společné řešení," uvedl náměstek ředitele šumavského parku Jan Kozel.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist