https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-francie-se-po-letech-dostane-pred-italii-a-bude-nejvetsim-producentem-vina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz: Francie se po letech dostane před Itálii a bude největším producentem vína

17.9.2023 00:23 | ŘÍM/PAŘÍŽ (ČTK)
Vinice ve Francii
Vinice ve Francii
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Francie po devíti letech vystřídá Itálii na pozici největšího světového producenta vína. V zemi na Apeninském poloostrově se totiž produkce vína letos pravděpodobně sníží o 12 procent na méně než 44 milionů hektolitrů, uvedly svaz vinařů Unione Italiana Vini (UIV) a sdružení vinařských odborníků Assoenologi. Pokles vysvětlují značnými výkyvy počasí a výskytem plísně révy vinné.
 

V severních regionech očekávají pokles produkce o 0,8 procenta, v centrální části země kolem 20 procent a v jižních zhruba o 30 procent, uvádějí svazy ve společném prohlášení se zemědělským institutem ISMEA.

"Sklizeň, která nás čeká, bude velmi složitá. Poznamenaly ji především důsledky klimatických změn, které na konci jara a začátkem léta způsobily záplavy, krupobití, sucho a patogenní choroby, jako je plíseň révy vinné," uvedl Riccardo Cotarella, který vede sdružení Assoenologi. Na kvalitě vína se ovšem podle něj zmíněné negativní faktory neodrazí.

"Letošní sklizeň dá jistě vzniknout vínům dobré kvality s vrcholnými hodnotami," řekl.

Pokles produkce by neměl vyvolávat obavy, neboť stávající zásoby činí více než 49 milionů hektolitrů, uvedl Livio Proietti z institutu ISMEA. Stav zásob je nejvyšší za posledních šest let. "Problémem není ani tak ztráta italského prvenství z hlediska objemu produkce, ale spíše zpomalení domácí a zahraniční poptávky, což snižuje ceny," konstatoval.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist