https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-spotreba-cng-pro-dopravu-loni-v-cesku-stoupla-o-36-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz: Spotřeba CNG pro dopravu loni v Česku stoupla o 36 procent

15.2.2017 16:13 | PRAHA (ČTK)
Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) pro dopravu v Česku loni meziročně stoupla o 36 procent na 59,35 milionu metrů krychlových. Za posledních deset let se zvýšila více než šestnáctkrát. ČTK to sdělil výkonný ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS) Jan Ruml.
 

V Česku podle plynařů jezdí přes 15.000 vozidel na CNG, o 3500 více než před rokem. Více než 1000 z toho jsou autobusy městské a meziměstské hromadné dopravy. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je v Česku celkově registrováno kolem sedmi milionů vozidel. Podíl těch s pohonem na CNG tak činí necelé dvě desetiny procenta.

ČPS dále uvedl, že v ČR je 145 veřejných plnicích CNG stanic. Meziročně se tak jejich počet zvýšil o 35. "Jsme přesvědčeni, že během následujících pěti let, až bude v ČR 200 až 300 CNG stanic a už i několik prvních stanic na LNG (zkapalněný zemní plyn), bude využití zemního plynu, jako ekonomického, ale hlavně nejekologičtějšího paliva pro dopravu, ještě dále výrazně akcelerovat," uvedl člen Rady ČPS Jiří Šimek.

Výhodnost CNG proti tradičním pohonným hmotám podporuje mimo jiné spotřební daň. Ta od začátku roku 2015 do konce letošního roku činí u CNG 0,72 Kč za metr krychlový. Spotřební daň z litru benzinu je 12,84 Kč, z litru nafty 10,95 Kč.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama



Blíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist