https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svazek-obci-planuje-udelat-zarizeni-na-zpracovani-kalu-u-rozne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svazek obcí plánuje udělat zařízení na zpracování kalů u Rožné

24.9.2019 00:05 | ROŽNÁ (ČTK)
Svaz vodovodů a kanalizací Žďárska chce postavit u zavřeného uranového dolu Rožná zařízení na zpracování kalů. Kaly z čistíren odpadních vod členských obcí svazku by se tam měly sušit a výhledově dál tepelně zpracovávat tak, aby se daly použít jako fosforečné hnojivo. Možné dopady záměru na okolí posoudí odpovědné úřady, do 30 dnů se mohou vyjádřit také samosprávy a veřejnost. Vyplývá to z údajů Informačního systému EIA.
 

Svazek by chtěl podle předsedkyně Dagmar Zvěřinové záměr uskutečňovat po etapách, přičemž na první část s předpokládanou hodnotou okolo 150 milionů korun chce do ledna požádat o dotaci. Pozemky v sousedství dolu svazek koupil od státu, podle oznámení je to přes 1,7 hektaru. Stavba první etapy by mohla začít zkraje roku 2021, kdyby šlo všechno dobře, řekla včera Zvěřinová. Další kroky v projektu podle ní budou záviset i na směřování státu v této oblasti. "Čekáme na jasnou legislativu," uvedla.

Podle oznámení záměru se pohled na kaly mění, i kvůli jejich složení. Obsahují například těžké kovy nebo zbytky léčiv. Trendem je podle záměru mimo jiné snižování dostupnosti skládek i zvýšený odpor k zemědělskému využití kalů. Systémy na zpracování kalů podle Zvěřinové fungují v zahraničí a podobné aktivity se rozvíjejí i v Česku. O přípravách projektu svazek informoval okolní obce, což potvrdili starostové Rožné a Rodkova.

Zveřejněný záměr svazku obcí Žďársko s názvem Regionální centrum nízkoenergetické transformace kalů na fosforečné hnojivo Rožná počítá se zpracováním až 10.000 tun kalů ročně, což by mělo s rezervou stačit pro obce svazku. Podle Zvěřinové bude areál sloužit jen svazku, odjinud se tam kaly vozit nebudou.

Svazek by chtěl plochu nejdřív upravit a přivést tam sítě. Kaly tam plánuje vysoušet, mimo jiné pomocí solární energie, a měl by tam vzniknout ventilovaný skleník. Výhledově by mohlo přibýt zařízení na zpracování kalů při teplotách kolem 600 stupňů Celsia takzvanou pyrolýzou, která se podle oznámení používá hlavně v Německu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist