Světové klima se otepluje
Šéf Světového klimatického programu WMO Peter Scholefield říká, že vědci jsou překvapeni rozsahem vzrůstu teplot. Podle něj byly, podobně jako v říjnu 1998, naměřeny nové měsíční teplotní rekordy i v každém z předcházejících 18 měsíců. Navíc meteorologové zaznamenali tendenci k dramatickým vzrůstům globálních teplot v průběhu devadesátých let. "Měli jsme tu několik rekordně horkých let. Dokonce poslední dvacítka let, od roku 1980, vykazuje tendenci k teplotám vyšším, než je dlouhodobý průměr. A toto je již skutečný projev dramatického globálního oteplení. Už tedy nestojíme před otázkou, zda se globální klima otepluje či nikoli," varoval Scholefield.
Podle WMO ukazují regionální teplotní vzorce, že se teplota dostala nad dlouhodobý normál na všech kontinentech na Zemi, kromě nejsevernějších částí Evropy a Asie. Pro jižní část USA bylo období od dubna do června 1998 nejsušším obdobím v posledních 104 letech. Únor 1998 byl v mnoha oblastech Francie a Británie za více než 100 let.
Jak Scholefield dodává, rok 1998 byl navíc provázen množstvím neobvyklých klimatických událostí, "jako neobvykle štědré období hurikánů v Atlantiku, devastující záplavy v Číně, vlny horka, které postihly oblasti v celém světě, například Indii, Saúdskou Arábii, jihozápad USA či Středomoří."
Vědci podle Scholefielda předpovídají, že se v následujícím století průměrné světové teploty zvýší o další dva stupně Celsia. Vědci varují, že globální oteplování bude znamenat rozsáhlé tání arktických a antarktických ledovců a oteplování vody v oceánech. V důsledku toho se podle vědeckých předpovědní zvýší hladina oceánu do roku 2100 o 50 cm. To bude znamenat stále se zvyšující počet záplav a pro některé menší ostrovy to může znamenat i riziko zmizení.
reklama