https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svetovy-den-vody-ktery-pripada-na-22.brezna-byl-vyhlasen-v-roce-1992
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Světový den vody, který připadá na 22. března, byl vyhlášen v roce 1992

22.3.2022 01:00 | WASHINGTON/PRAHA (ČTK)
Téměř čtvrtina lidské populace nemá k pitné vodě přístup a na následky nemocí způsobených pitím závadné vody každoročně umírá více než pět milionů lidí.
Téměř čtvrtina lidské populace nemá k pitné vodě přístup a na následky nemocí způsobených pitím závadné vody každoročně umírá více než pět milionů lidí.
Světový den vody, který připadá na 22. března, byl vyhlášen na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED) v Riu de Janeiro v roce 1992. Den se slaví každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Podle vodohospodářských organizací potřeba zachovat dostatečné množství zdrojů vody v dobré kvalitě každoročně nabývá na významu, a to především v souvislosti se stále četnějšími extrémními projevy počasí. Ke dni se tradičně hlásí i organizátoři dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
 

Voda je zdrojem života a základní podmínkou nejen lidské existence. Zvláště důležitá je především sladká voda, která však představuje jen asi 2,5 procenta veškerých světových zásob vody. Téměř čtvrtina lidské populace nemá k pitné vodě přístup a na následky nemocí způsobených pitím závadné vody každoročně umírá více než pět milionů lidí.

V ČR je pitnou vodou zásobováno více než 87 procent obyvatel, na kanalizaci jsou napojeny tři čtvrtiny domácností.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist