https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svitavy-pripravuji-dlouhodobou-koncepci-rozvoje-zelene-ve-meste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svitavy připravují dlouhodobou koncepci rozvoje zeleně ve městě

3.4.2018 01:30 | SVITAVY (ČTK)
Svitavy připravují dlouhodobou koncepci rozvoje zeleně ve městě, takzvané Zelené cesty městem. Svitavy jsou ostrovní město mezi poli. Jeho propojení s okolní krajinou je možné většinou jen po silnicích. / Ilustrační foto
Svitavy připravují dlouhodobou koncepci rozvoje zeleně ve městě, takzvané Zelené cesty městem. Svitavy jsou ostrovní město mezi poli. Jeho propojení s okolní krajinou je možné většinou jen po silnicích. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Svitavy připravují dlouhodobou koncepci rozvoje zeleně ve městě, takzvané Zelené cesty městem. Jejím cílem je nabídnout lidem možnost pobytu v zeleni a umožnit jim dostat se příjemně a bezpečně z centra do okrajových částí města a okolní krajiny. Projekt by měl být hotový do konce června, jeho uskutečnění ale potrvá mnoho let.
 

"Svitavy jsou ostrovní město mezi poli. Jeho propojení s okolní krajinou je možné většinou jen po silnicích," uvedl jeden z tvůrců koncepce, architekt Roman Svojanovský.

Spolu s dalšími urbanisty a architekty navrhli tři vzájemně propojené osy, které vytvářejí v krajině okruh zpřístupňující většinu významných míst. Jedna vede směrem k rybníkům na sever od města, další jihozápadně k Vodárenskému lesu, poslední kolem Langrovy vily. Trasy by měly být osázeny zelení, vybaveny mobiliářem, ve volné krajině by se měly vybudovat nové cesty, hlavně v místech, kde již v minulosti vedly. Měla by být také otevřena a zpřístupněna klášterní zahrada, která bude přetvořena na park.

Podle starosty Davida Šimka (Sdružení pro město Svitavy) je projekt mimořádný v tom, že strategie je vytvořena nejen pro současnost, ale pro dlouhodobou budoucnost. "Chceme jí přizpůsobit také územní plán, který bude do budoucna počítat s tím, že v oblastech naplánovaných pro zeleň se například nebude stavět nový podnik. Je to takový dar i pro další generace," uvedl Šimek. Příkladem dlouhodobého plánování změn ve městě je již nyní Park patriotů, jehož vznik byl navržen v 90. letech.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist