https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svs-meni-pravidla-v-souvislosti-s-africkym-morem-prasat-v-libereckem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SVS mění pravidla v souvislosti s africkým morem prasat v Libereckém kraji

11.3.2024 23:01 | LIBEREC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V souvislosti s vývojem nákazy africkým morem prasat mění Státní veterinární správa ČR (SVS) v Libereckém kraji mimořádná opatření. Zpřísňuje podmínky přesunů prasat domácích na dočasné hospodářství či na jatka. Na podporu lovu velkých prasat vzroste v uzavřených pásmech zástřelné za kusy nad 80 kilogramů ze současných 1000 respektive 2000 korun na 5000 korun, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
 

Od počátku nákazy v prosinci 2022 eviduje veterinární správa 59 případů afrického moru u divokých prasat, z toho dva nakažené kusy ulovili myslivci v letošním roce. Do chovu se zatím nákaza nedostala. V Libereckém kraji jsou v souvislosti s nákazou vymezena dvě uzavřená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat - jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku. Pásma II obklopuje ještě nárazníková oblast zvaná uzavřené pásmo I, které sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a k Bakovu nad Jizerou ve Středočeském kraji.

Cílem opatření SVS je minimalizace rizika zavlečení afrického moru do chovů domácích prasat a minimalizace šíření nákazy. "První změnou je úplný zákaz přesunů prasat domácích z celé ČR na takzvaná dočasná hospodářství v uzavřeném pásmu II (oblasti s výskytem nákazy v populaci divočáků)," doplnil mluvčí. Dočasné hospodářství je takové hospodářství, na které je z původního místa chovu prase přemístěno za účelem domácí porážky. Ta se musí uskutečnit nejpozději do sedmi dnů od přesunu.

Na dočasný chov se v Česku podle Vorlíčka vztahuje výjimka, kdy chovatel nemá povinnost hlásit prase do ústřední evidence hospodářských zvířat. "Do uzavřeného pásma II nově nebude možno tuto výjimku uplatnit. Důvodem zpřísnění je zjištění SVS, že v mnoha případech jsou prasata přemisťována na jiné místo, než chovatel uvede při koupi prasete, což s sebou nese problémy při kontrolách biologické bezpečnosti prováděných v uzavřeném pásmu II," vysvětlil důvody zpřísnění podmínek mluvčí veterinární správy.

Zpřísňují se také pravidla pro přemísťování domácích prasat na jatka v uzavřeném pásmu II, to bude nově možné až po vystavení veterinárního osvědčení krajskou veterinární správou. Naopak vybraná hospodářství z uzavřeného pásma I budou moci v případě přemísťování prasat mimo pásmo provést pouze on-line ohlášení prostřednictvím formuláře na webu SVS a nebudou muset mít pro přesun veterinární osvědčení. Aktuálně se to vztahuje jen na dvě hospodářství, která vybrala krajská veterinární správa na základě výsledků kontrol.

Aby podpořila odlov velkých divočáků, zvýšila SVS odměnu za kusy nad 80 kilogramů. Za menšího divočáka dostane myslivec tak jako dosud 1000 korun v pásmu I, a 2000 korun v pásmu II. U kusů nad 80 kg je odměna 5000 korun bez ohledu na pásmo. "Podmínkou pro vyplacení zvýšeného zástřelného bude předání uloveného těla k likvidaci do asanačního podniku. Tyto kusy nebudou určeny k lidské spotřebě, vzorky nebude odebírat lovec, ale úřední veterinární lékař v asanačním podniku," dodal Vorlíček. Cílem je podle něj snížit populaci divočáků v uzavřených pásmech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist