Švýcaři chtějí ze vzduchu zachycené CO2 používat ve sklenících pro rychlejší pěstování rostlin
Švýcarská společnost Climeworks, zabývající se vývojem a dodávkou technologií pro zachytávání CO2 ze vzduchu, oznámila koncem října začátek výstavby první komerční stanice, která bude zachycený oxid uhličitý dodávat do nedalekých skleníků.
Stanice má být zprovozněna v polovině roku 2016 a ročně se od ní očekává zachycení okolo 900 tun oxidu uhličitého. Náklady na vývoj a výstavbu demonstrační stanice jsou odhadovány na 3 až 4 miliony euro.
Od projektu se očekává především získání informací o možnosti nepřetržitého provozu stanice a zároveň určení provozních nákladů, které prozatím tým z Climeworks nebyl schopný přesně stanovit. Hlavní nákladovou položkou budou náklady na dodané teplo a elektřinu, o jejichž dodávku se v případě tohoto projektu bude starat nedaleká spalovna komunálních odpadů.
Na 1 tunu zachyceného oxidu uhličitého by přitom mělo být spotřebováno 1800 až 2500 kWh tepla a 350 až 450 kWh elektřiny.
Během samotného procesu zachytávání je atmosférický CO2 chemicky navázán na povrch speciálního filtru. Jakmile dojde k jeho nasycení, oxid uhličitý je uvolněn zahřátím filtru na teplotu kolem 100 °C.
Kromě dodávky CO2 do zemědělství vyhodnotí Climeworks také možnosti dodávky do aplikací skladování elektřiny s názvem Power to Gas, při kterých je přebytečná elektřina z obnovitelných zdrojů použita k výrobě vodíku, který je následně energeticky využit nebo použit k výrobě syntetického zemního plynu sloučením s dodaným oxidem uhličitým.
reklama