Swissinfo: Glaciologové budou zkoumat tající ledovec v Grónsku
Martin Lüthi, glaciolog z Federálního technologického institutu v Curychu , pojede v polovině května zkoumat ledovec Jakobshavn v západním Grónsku. "Největší změny světového klimatu přijdou v příštích desetiletích právě z polárních oblastí," řekl Lüthi pro Swissinfo. "Polární oblasti jsou totiž kolébkou všech bouří. Pokud zde nastanou velké změny, ovlivní to počasí na celém světě." Lüthi a jeho kolegové budou pomocí GPS zaměřovat, jak se ledovec posunuje směrem k moři. Za posledních pět let se rychlost pohybu ledovce zvýšila z jednoho metru za hodinu na dva metry za hodinu.
"Chceme se pokusit zjistit, co způsobilo zrychlení tohoto pohybu, jaký to bude mít dopad a jak se situace bude dále vyvíjet," řekl Lüthi. Vědci se domnívají, že pohyb vzniká tím, jak teplé mořské proudy rozpouštějí okraj ledovce. Teplota v Arktidě stoupá, protože voda a půda, kde již led roztál, absorbují více tepla než led či sníh. Antarktida zůstává chladnější, protože má mnohem větší objem ledu. "Největší dopad takové rychlosti pohybu spočívá v tom, že do moře teče víc a víc ledu, což ovlivní hladinu oceánů. Grónsko přispívá ke zvýšení hladiny moří pěti až deseti procenty," uvedl podle agentury Lüthi. Pokud by ledové kry v Grónsku a Antarktidě roztály, zvýší se hladina oceánů, což ohrozí mnoho měst, jako je Tokio a New York, a také korálové ostrovy v Tichém oceánu.
David Carlson, ředitel programového oddělení Mezinárodního polárního roku , říká, že ledové "konce" naší planety byly dlouho přehlíženy, píše Swissinfo. "Tato část planety má problémy a potřebuje, abychom jí věnovali zvýšenou pozornost." A Lüthi dodává: "Mezinárodní polární rok je velice důležitý, protože soustředí globální pozornost a umožňuje jednotlivým výzkumným týmům zpracovávat velké projekty, o kterých by mohly normálně jen snít."
Podle článku na serveru Swissinfo ze dne 1. 3. 2007
reklama
Online diskuse
svezte se na leovci! - 6. 3. 2007 - Hanka Hermová (EkoList & EcoMonitor)Je to takové tempo ("two metres an hour"), které uvádí původní článek na Swissinfo. Bohužel nemáme v rámci projektu EcoMonitor kapacitu ověřovat i to, jak rychle jezdí ledovec. Server EcoMonitor informuje o tom, co píší jinde: u nás i v zahraničí. |