Swissinfo: Letokruhy stromů ukazují, že prší čím dál více
"Objevili jsme, že pomocí izotopů kyslíku v letokruzích stromů dokážeme rekonstruovat průběh srážek za poslední tisíciletí," řekla pro Swissinfo vědecká pracovnice Kerstin Treydteová. Podle ní došlo v 19. a 20. století k daleko většímu nárůstu vodních srážek, než tomu bylo v předchozích staletích.
Avšak tato tvrzení se zatím nedají zevšeobecnit pro celou planetu. Vědci pracovali v severním Pákistánu v nadmořské výšce okolo 4000 m a zkoumali více než tisíc let staré jalovce rostoucí v tvrdém, kamenitém terénu. Ty získávají vodu jedině z deště, protože poblíž není žádná řeka ani potok. Když prší, stromy nasávají kyslík a ukládají jej do celulózy v letokruzích, píše Swissinfo. "Z dlouhodobého pohledu se zdá, že došlo k nárůstu vodních srážek nebo vzdušné vlhkosti, zatím je to však prokázáno pouze na místní, případně regionální úrovni," řekla Kerstin Treydteová. Podle ní by to mohlo znamenat, že se spolu s globálním oteplováním zintenzivňuje také hydrologický cyklus, protože čím je vzduch teplejší, tím více vodní páry je schopen pojmout.
Je tedy svět nejen teplejší, ale i vlhčí? "Ne tak docela," upřesnila Treydteová. "Zatím máme příliš málo dat. Také je třeba říci, že srážky ovlivňuje složitý klimatický komplex. V některých částech světa množství srážek roste, v jiných oblastech jich naopak ubývá," vysvětlila a dodala, že pro získání přesnějších dat bude potřeba vytvořit síť srážkových rekonstrukcí z celého světa.
"Například nyní máme data z Himálaje, ale určitě by bylo zajímavé zjistit, jak to bylo se srážkami ve Švýcarsku a v Alpách. V současné době se na 25 stanovištích v Evropě zkoumá historie vodních srážek na základě izotopů kyslíku v letokruzích," dodala podle Swissinfo Kerstin Treydteová.
Podle článku Thomase Stephense na serveru Swissinfo ze dne 26. 4. 2006
reklama