https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/swissinfo-svycarsti-vedci-budou-zkoumat-elektromagneticky-smog
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Swissinfo: Švýcarští vědci budou zkoumat elektromagnetický smog

16.3.2005 10:09 | PRAHA/CURYCH (EcoMonitor)
Švýcarští vědci se zaměří na výzkum vlivů elektromagnetického smogu na lidské zdraví a na životní prostředí. Čtyřletý výzkumný projekt, který podpoří švýcarská vláda, má zodpovědět některé z častých otázek zejména ohledně bezpečnosti mobilních telefonů a vysílačů.
 

Švýcarské ministerstvo vnitra oznámilo, že výzkum bude zaměřen na vliv neionizujícího záření, emitovaného mobilními telefony a vysílači, na člověka a jeho prostředí. Zda je toto záření lidskému zdraví škodlivé, či nikoli, se dosud nepodařilo prokázat. Některé výsledky dřívějších výzkumů však možné riziko nevylučují. Vědci budou zkoumat elektromagnetické záření o různé intenzitě a z různých zdrojů a zjišťovat, zda je nebezpečné lidskému zdraví. Součástí výzkumu budou studie z oboru epidemiologie či buněčné biologie, ale i z oblasti řízení rizik a komunikace.

Mezi švýcarskou veřejností se na podzim zvedla silná vlna odporu proti dalším vysílačům, které plánovali postavit mobilní operátoři připravující novou, již třetí generaci mobilní technologie. Zároveň v zemi stoupl zájem o otázky bezpečnosti používání mobilních telefonů. Švýcarský Federální zdravotní úřad lidem doporučil, aby používání mobilních telefonů omezili. Mobilní telefon v této alpské zemi používá zhruba šest milionů lidí.

Podle článku na Swiss Info ze dne 11. 3. 2005


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist