https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tajemna-amazonie-vedci-dosud-popsali-11-676-druhu-stromu-a-zdaleka-to-nejsou-vsechny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tajemná Amazonie: Vědci dosud popsali 11 676 druhů stromů - a zdaleka to nejsou všechny

15.7.2016 01:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od roku 1707 do roku 2015 bylo pro muzea celého světa nasbíráno přes půl milionu vzorků amazonských stromů. A stále jsou zde druhy, které věda nezná.
Od roku 1707 do roku 2015 bylo pro muzea celého světa nasbíráno přes půl milionu vzorků amazonských stromů. A stále jsou zde druhy, které věda nezná.
V Amazonském pralese je více druhů stromů než kdekoliv jinde na Zemi. Kolik jich ale v Amazonském pralese přesně je, nikdo neví. Doposud se podařilo popsat na jedenáct tisíc druhů stromů. Informuje o tom vědecký žurnál Scientific Reports.
 

Díky výzkumu, který vedl Hans ter Steege z nizozemského Naturalis Biodiversity Center, se zjistilo, že od roku 1707 do roku 2015 bylo pro muzea celého světa nasbíráno přes půl milionu vzorků amazonských stromů. Z výzkumu vyplynulo, že aktuálně věda zná 11 676 druhů stromů. A odhaduje se, že se v Amazonii „ukrývá“ ještě další čtyři tisíce druhů stromů, které zatím žádný vědec nepopsal.

„Od roku 1900 bylo každý rok popsáno mezi padesáti až dvěma sty novými druhy stromů,“ říká Nigel Pitman z chicagského Field Museum, který se na výzkumu podílel. „A pokud jsou naše odhady správné, pak dosavadním tempem potrvá ještě tři století, než poznáme všechny druhy,“ dodává.

Prozkoumání sbírek muzeí z celého světa bylo možné díky digitalizaci a sdílení dat pomocí agregátorů jako IDigBio. „Bez tohoto nástroje by se nám nikdy nepodařilo dát dohromady soupis muzejních vzorků a přehled doposud objevených druhů stromů,“ říká Pitman. Ten může být pro další vědce cennou pomůckou při zkoumání Amazonského pralesa.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist