https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/technicke-sluzby-v-berline-na-novy-rok-sesbiraly-rekordnich-520-kubiku-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Technické služby v Berlíně na Nový rok sesbíraly rekordních 520 kubíků odpadu

4.1.2023 00:50 | BERLÍN (ČTK)
Zdroj | BSR.de
Slavící dav zanechal po silvestrovské noci v ulicích Berlína nejméně 520 kubických metrů odpadu, který úklidové čety na Nový rok sesbíraly. Oznámily to berlínské technické služby BSR. Skutečný objem nepořádku bude vyšší, neboť úklid ještě několik dní potrvá, i tak to ale byl dosavadní rekord, který hravě překonal předpandemické roky.
 

Množství silvestrovského odpadu zanechaného v ulicích bude ve skutečnosti výrazně vyšší, protože zmíněných 520 metrů krychlových je bilancí jen za první den letošního roku. "Vzhledem k tomu, že velká část silvestrovských nečistot je odstraňována až od 2. ledna v rámci pravidelného čištění ulic, není proto možné určit skutečný objem původního silvestrovského odpadu," vysvětlily technické služby.

S úklidem začali zaměstnanci BSR již krátce po půlnoci, a to ve dvě hodiny ráno na Nový rok v okolí Braniborské brány a navazujícího bulváru Unter den Linden. Celkem pak o prvním dni letošního roku nepořádek odklízelo 500 pracovníků se 180 vozidly.

Ještě před silvestrem se technické služby snažily obyvatele a návštěvníky Berlína přesvědčit, aby po sobě během oslav uklízeli a prázdné lahve či zbytky zábavní pyrotechniky nenechávali jen tak na ulici. Lidé je ale očividně nevyslyšeli.

V Berlíně stejně jako v celém Německu se poprvé po dvou letech konaly silvestrovské oslavy bez pandemických omezení a poprvé po dvou letech se opět prodávaly ohňostroje a dělobuchy, což se projevilo na odpadu v ulicích. Toho bylo letos v Berlíně na Nový rok uklizeno 520 kubických metrů, zatímco při oslavách příchodu roků 2021 a 2022 to bylo shodně po 130 metrech krychlových. Na Nový rok v roce 2020, tedy ještě před propuknutím pandemie nemoci covid-19, odstranily technické služby z ulic německé metropole na 400 kubíků odpadu.

Silvestrovské veselí v Berlíně i jinde v Německu doprovázely útoky na policisty a záchranáře, po kterých dav během zásahů házel petardy. Němečtí politici včetně ministryně vnitra Nancy Faeserové kvůli tomu pro útočníky požadují tvrdé tresty. Technické služby uvedly, že terčem napadání se jejich zaměstnanci nestali.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist