https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/technicky-tydenik-politici-neposlouchaji-vedecke-predpovedi-rika-reditelka-eea
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Technický týdeník: Politici neposlouchají vědecké předpovědi, říká ředitelka EEA

10.10.2005 08:14 | PRAHA (EcoMonitor)
Díky počítačovým modelům, může věda zprostředkovat politikům poměrně přesnou informaci o tom, jakým přírodním katastrofám mohou lidé čelit. Ale bohužel tyto znalosti zatím nevedou ke konkrétním krokům, říká ředitelka Evropské agentury životního prostředí (EEA) Jacqueline McGladeová v rozhovoru pro Technický týdeník.
 

Podle Jacqueline McGladeové dokážou současné matematické modely velice dobře popsat rozsah velkých katastrof, jakým byl nedávný hurikán Katrina, který téměř zdevastoval město New Orleans. Navíc mají modely velkou výhodu v tom, jak jsou názorné. „Ani tisíce stran tištěného textu informací o změnách klimatu, nebo shrnutí srovnávacích studií, které předpokládají škody způsobené na městech i krajině, nenahradí jeden dobrý matematický model, jenž během několika minut vykreslí na obrazovce skutečný rozsah očekávané katastrofy a umožní politikům rozhodnout se,“ řekla Technickému týdeníku McGladeová.

Problém je ale s tím, aby vědecké modely byly skutečně použity jako podklad pro rozhodnutí politických představitelů. Podle McGladeové je problém dvojí. První je bariéra mezi světem vědy a světem praktické politiky. Lidé z vědeckých kruhů jsou zvyklí postupovat metodicky a zaměřují se na popsatelné jevy. Nejsou zvyklí vynášet soudy, nebo varovat před vývojem. Na druhou stranu politici jsou nuceni obhajovat svoje stanoviska, jejich rozhodnutí totiž znamená investici finančních prostředků, například do ochrany před změnami klimatu. Může se stát i to, že se nebude zasahovat vůbec, protože politik není schopen obhájit, jaké problémy mohou změny klimatu přinést do budoucna.

Druhý závažný problém ochrany životního prostředí vidí ředitelka EEA v tom, že v demokratických státech mají politici obecně velmi omezený rozsah pravomocí. Existují jasná pravidla v zemědělství nebo průmyslu, ale nejsou žádné snahy o mezioborovou, komplexní politiku životního prostředí. Problémy zpustošených měst po velkých povodních nebo bouřích ukazují podle McGladeové i na další problematickou politickou odpovědnost. Podle ní dochází v čase vždy k drobným ústupkům představitelů měst, kteří povolují výstavbu tam, kde by v žádném případě neměla být. „Jeden politik povolí jen jakoby malou změnu, aby si udržel zdání pevnosti, ale i pochopení. Jenže pak přicházejí další a další, kteří dělají totéž. Vlastně za dlouhodobou politiku neodpovídá nikdo a výsledkem jsou potom situace, které známe,“ prohlásila McGladeová. Následkem jsou velké materiální škody na stavbách, které v ohrožených oblastech nikdy neměly stát. „Ze zkušenosti víme, že největší neštěstí je vždy složeno z malých přestupků a omylů,“ řekla pro Technický týdeník Jacqueline McGladeová.

Podle rozhovoru „Jaká je cena ekosystémů, jak je nechápeme“ v Technickém Týdeníku 18/2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist