https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tematem-dnu-evropskeho-dedictvi-letos-budou-pamatky-a-priroda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tématem Dnů evropského dědictví letos budou památky a příroda

31.8.2017 04:00 | PRAHA (ČTK)
Historické památky a okolní přírodu v sobě propojuje také město Chrudim, které leží v těsném sousedství geologicky významné lokality nazvané Geopark Železné hory (na obrázku).
Historické památky a okolní přírodu v sobě propojuje také město Chrudim, které leží v těsném sousedství geologicky významné lokality nazvané Geopark Železné hory (na obrázku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | František Bárta / AOPK
Tématem Dnů evropského dědictví letos budou památky a příroda. Slavnostně akce začne 8. září v historickém městě Chrudimi, které sousedí s geologicky cenným územím Železné hory. Novinářům včera 24. ročník celoevropské akce zaměřené na památky představili její pořadatelé. V týdnu od 7. do 17. září bude otevřeno přes 800 památek a připraveno 200 doprovodných akcí po celé zemi.
 

Ředitel odboru památkové péče ministerstva kultury Jiří Vajčner připomněl, že z více než 1073 památek zapsaných na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je jen 35 kombinujících přírodu a památky. V Evropě jde například o horskou lokalitu Mont Perdu v Pyrenejích, kde na vysokohorských loukách přežívá původní zemědělský způsob života. Podobně je kvůli přírodě i lidem chráněná také oblast Laponska.

"Česká veřejnost památky miluje. Měli bychom se ale také snažit, aby jim památkám více rozuměla. Aby nedocházelo k takovým věcem jako spontánní bourání vil na Ořechovce a podobně," řekl předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libor Honzárek (TOP 09). Na webu sdružení je uvedený také podrobný program všech akcí a mapa zapojených památek.

Historické památky a okolní přírodu v sobě propojuje také město Chrudim, které leží v těsném sousedství geologicky významné lokality nazvané Geopark Železné hory. "Naše město leží na kraji moře. Tedy druhohorního moře," vysvětlil starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK-ED).

Národní zahájení Dnů Evropského dědictví už město hostilo v roce 2005. Pro letošní rok připravilo na celý víkend bohatý program, otevřou se místní památky a připravený je také festival folklorních souborů. Přírodu do něj vnese například komentovaná procházka naučnou stezkou Horkami u Skutče zaměřené na těžbu žuly a celý víkend ukončí Lesní slavnost v rekreačních lesích Podhůra poblíž města.

Velké oslavy se chystají také na příští rok. "Na jaře letošního roku EU rozhodla, že příští rok bude celoevropským rokem Evropského kulturního dědictví. V České republice mu bude dominovat trojice významných výročí - roky 1918, 1968 a 1993," uvedla náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist