https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tematem-festivalu-ekofilm-letos-bude-priroda-jako-nase-dedictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tématem festivalu Ekofilm letos bude příroda jako naše dědictví

19.2.2019 00:30 | BRNO (ČTK)
Loňský festival Ekofilm vyhrál ghanský snímek Děkujeme za déšť
Loňský festival Ekofilm vyhrál ghanský snímek Děkujeme za déšť
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ekofilm.cz
Tématem mezinárodního filmového festivalu Ekofilm, který se v Brně uskuteční v první polovině října, bude příroda jako naše dědictví. Tvůrci už mohou své snímky registrovat do tří kategorií. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí festivalu Martin Gillár. Loni soutěžilo přes 2200 filmů, hlavní cenu získal ghanský snímek Děkujeme za déšť.
 

V pořadí 45. ročník festivalu se v Brně uskuteční od 10. do 12. října. Filmaři mohou přihlašovat své snímky do 30. dubna prostřednictvím portálu Filmfreeway.com. Filmy mohou registrovat do tří kategorií, oceněna bude pětice snímků. Oproti předchozím ročníkům je přihlašování zpoplatněno, a to 17 dolary (asi 386 Kč). Celou vybranou částku si rozdělí vítězové jednotlivých kategorií.

Téma každoročně volí ministerstvo životního prostředí, letos jím je příroda jako naše dědictví. "Chtěli bychom během festivalu diskutovat o budoucnosti přírody, o tom, jaká je poptávka společnosti po ochraně přírody, jakou má příroda hodnotu a jaké nám přináší služby ekologické i ekonomické a jaká je její vize do budoucna," uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva Petra Roubíčková.

Do soutěžní části festivalu vybere dramaturgie 25 nejlepších z přihlášených filmů. "Diskuse o ochraně přírody, jejích úskalích a jejím smyslu je stále intenzivnější a zdá se, že problémů v této oblasti příliš neubývá. Jsem přesvědčen, že náš filmový festival již tradičně může do této diskuse přinést nové podněty, nápady i neotřelé pohledy z celého světa. Filmy dokážou krásy a taky problémy přírody objevit, představit i navrhovat řešení - a ještě je představit širokému publiku," uvedl prezident festivalu Ladislav Miko.

Hlavní cenu loni získal ghanský snímek režisérky Julie Dahrové Děkujeme za déšť. Jde o autentickou výpověď keňského farmáře, který natáčí škody způsobené klimatickou změnou jeho rodině a vesnici. Vítězný snímek podle poroty dokázal propojit osobní a univerzální rovinu, navíc byl filmařsky originální, a to jak v přístupu kamery dvou kameramanů, tak i obsahem.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist