Temelín bude stát přes 100 miliard
Druhého května zveřejnil ministr průmyslu a obchodu Karel Kühnl další "konečné" informace (Ministerstvo průmyslu a obchodu - MPO - zveřejnilo "konečná" čísla už podvanácté od roku 1990), týkající se dostavby Jaderné elektrárny Temelín (JETE).
Ministr uvedl, že celkové náklady na výstavbu JETE dosáhnou hodnoty 98,6 mld. Kč, což spolu s 2,5 mld., počítanými na likvidaci staveniště, překračuje hranici 100 mld. Kč! Zkušební provoz by měl být zahájen nejdříve v květnu 2001. Do stavby bylo již investováno 63,3 mld. Kč. Zbývá tedy vynaložit ještě přibližně jednu třetinu nákladů - 35,3 mld. Kč.
Zveřejnění těchto informací vyvolalo řadu reakcí. 22. května přišlo před bu-dovu MPO přibližně 20 aktivistů Hnutí DUHA. S transparentem "Temelín už nemůže - Národ ČEZu pomůže" a s kasičkou, do níž z recese vybírali "na dostavbu" elektrárny, chtěli upozornit na to, že se stavba elektrárny prodražila již o 10 000 Kč na každou domácnost.
Jihočeské matky vyzvaly ministra Kühnla k rezignaci. Důvodem je podle nich skutečnost, že pokud znal výše uvedená čísla, obhajoba dostavby elektrárny svědčí o jeho naprosté nekompetentnosti.
ČEZ i nadále zastávají názor, že dostavba elektrárny je finančně nejvýhodnějším řešením. Pokud by byla výstavba JETE zastavena, vynutilo by si to podle zástupců ČEZ likvidaci společnosti nebo převzetí části závazků státem.
V souhrnné zprávě, kterou ČEZ vydal 4. května se uvádí, že například investice do paroplynových elektráren je dražší než dokončení JETE, rovněž palivové náklady by byly výrazně vyšší než u jaderné elektrárny.
S tím ale nesouhlasí například ministr životního prostředí Martin Bursík, který vidí ve využití paroplynových zdrojů přijatelnou alternativu. Za peníze, které by se ještě musely investovat do JETE, lze postavit podle něj decentralizované elektrárny s nejmodernějšími čistými technologiemi o jedenapůlnásobku výkonu JETE.
reklama