https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-podle-auditu-splnuje-normy-v-ochrane-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín podle auditu splňuje normy v ochraně životního prostředí

29.11.2018 00:40 | TEMELÍN (ČTK)
Temelín patří na jihu Čech mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky. / Ilustrační foto
Temelín patří na jihu Čech mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí. Vyplývá to z mezinárodního auditu, který v minulých dnech dokončila v obou elektrárnách společnost Det Norske Veritas GL. Ekologický certifikát drží Temelín nepřetržitě od roku 2004. ČEZ ročně investuje v Temelíně do ochrany životního prostředí desítky milionů Kč. Dnes to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.
 

Mezinárodní auditory zajímalo, v jaké stavu jsou v Temelíně kanalizační systémy. "Kontrolovali jsme čističku odpadních vod, čistírnu zaolejovaných vod a v Býšově záchytnou nádrž pro dešťovou kanalizaci. Temelín má vodní hospodářství na velmi vysoké úrovni. Navíc ho průběžně zlepšují. Příkladem jsou úpravy, které by v blízké budoucnosti mohly přinést i úsporu vody," uvedl vedoucí týmu auditorů Vlastimil Pejčoch.

Temelín patří na jihu Čech mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky. Elektrárna se snaží tuto oblast stále zlepšovat. "Příkladem je modernizace čističky odpadních vod. Ta je ve zkušebním provozu a naostro by měla fungovat začátkem příštího roku," řekl ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Od začátku roku vyrobil Temelín 13,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist