Temelín těsně před úsporami
Vyplývá to z průzkumu, který zadalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dostavbu Temelína jako řešení rostoucí spotřeby energie v ČR preferuje o 6% Čechů více. Průzkum zadalo MŽP společnosti Gabal Analysis & Consulting, vedené známým sociologem Ivanem Gabalem. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka chtělo MŽP získat informace o tom, jak česká společnost vnímá priority, které si Bursík po nástupu do své funkce vytýčil - promítnutí ekologických škod do cen energií, dostavba JETE, podpora úspor a alternativních zdrojů, export surovin a přístup k chráněným územím.
Výzkum zahrnul 601 lidí starších 16 let, vybraných reprezentativním způsobem. Podle 54% z nich by cena elektřiny měla zahrnovat i škody na životním prostředí. Rozsáhlejší otázku položili sociologové v oblasti úspor energie. Na otázku, která cesta vede k dosažení úspor, odpovědělo 97% lidí, že by pomohla důraznější kontrola společnosti ČEZ ze strany státu. 92% lidí by považovalo za přínosné, kdyby stát více podporoval izolace a zateplování bytů a 90% dotázaných si žádá včasné a úplné informace o budoucím vývoji cen jednotlivých druhů energií. Pouhé zvýšení cen na jejich mezinárodní úroveň by pomohlo jen podle 30% respondentů.
Dále rozšiřovat rozlohu národních parků a CHKO by si přálo 85% lidí. Těžbu surovin v chráněných územích, byť v omezené míře, připouští 45% občanů. Pouhých 19% respondentů má za to, že by bylo vhodné NP a CHKO pronajmout soukromým subjektům. Valná většina (87%) dotázaných si myslí, že by stát měl omezit export surovin. Opačný názor zastává 13%.
"Výsledky výzkumu beru jako veřejnou podporu svých záměrů tady na ministerstvu. Je to něco, oč se mohu opřít," řekl na tiskové konferenci ministr Bursík. "Není to nic, s čím bych chodil do vlády a argumentoval, ale vnímám ta čísla jako výraz toho, že veřejnost má na věc podobný názor, jako já."
reklama