https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temer-dve-tretiny-obci-budou-moci-udaje-o-odpadech-davat-jen-mzp
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce nebudou muset hlásit údaje o odpadech dvakrát

4.3.2019 10:51 (ČTK)
Ministerstvo a statistický úřad v současnosti jednají o dalších krocích k omezení administrativní zátěže u firem.
Ministerstvo a statistický úřad v současnosti jednají o dalších krocích k omezení administrativní zátěže u firem.
Přes 60 procent obcí bude od letošního roku moci jednodušeji vykazovat údaje o odpadech. Obce je budou muset zasílat pouze ministerstvu životního prostředí. Dosud musely informovat přímo také Český statistický úřad (ČSÚ), který bude data o produkci a nakládání s odpady nově přebírat od ministerstva. Instituce to sdělily ve společné tiskové zprávě 1. března.
 

Z analýzy dat o produkci a nakládání s odpady v obcích vyplynulo, že data poskytovaná ministerstvem jsou využitelná pro statistiku komunálního odpadu. "Shoda dat byla velmi vysoká, což umožňuje, aby ČSÚ v případě obcí započal s přebíráním dat ze systémů ministerstva, a omezil tak primární sběr na úrovni obcí," uvedla ministerská náměstkyně pro řízení sekce technické ochrany životního prostředí Berenika Peštová.

Předpokládaný počet obcí, které budou nadále zasílat údaje o odpadech i ČSÚ, by měl klesnout ze zhruba 1400 na 500. Možnosti dalšího snížení administrativní zátěže budou úřady analyzovat. "Snahou ČSÚ je co možná nejvyšší využití již existujících administrativních dat, odstraňování duplicit a snižování zátěže našich respondentů. Musí se tak samozřejmě dít při současném zachování kvality a důvěryhodnosti našich výstupů," uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Ministerstvo a statistický úřad v současnosti jednají o dalších krocích k omezení administrativní zátěže u firem. Spolupracují například na úpravách informačního systému ministerstva. Dílčí výsledky by měly být známé do konce letošního roku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist