https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tempo-odlesnovani-amazonie-klesa-roste-ale-pocet-pozaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tempo odlesňování Amazonie klesá, roste ale počet požárů

12.10.2020 01:43 | BRASÍLIA (ČTK)
Podle údajů, které zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE), amazonský prales přišel v prvních devíti měsících letošního roku o zhruba 7000 kilometrů čtverečních plochy. To je velikost srovnatelná s rozlohou Jihomoravského kraje.
Podle údajů, které zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE), amazonský prales přišel v prvních devíti měsících letošního roku o zhruba 7000 kilometrů čtverečních plochy. To je velikost srovnatelná s rozlohou Jihomoravského kraje.
Foto | Phil P Harris / Wikimedia Commons
Rozsah odlesňování Amazonie od ledna do září letošního roku meziročně klesl. Destrukce amazonského pralesa ale přesto zůstává na citelně vyšší úrovni, než když se ujal vlády prezident Jair Bolsonaro, píše agentura Reuters. Brazilský prezident ovšem namítá, že jeho země se o prales stará příkladně.
 

Podle údajů, které zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE), amazonský prales přišel v prvních devíti měsících letošního roku o zhruba 7000 kilometrů čtverečních plochy. To je velikost srovnatelná s rozlohou Jihomoravského kraje. Rozsah odlesňování je tak letos o zhruba deset procent nižší než v roce 2019, kdy byl zaznamenán 11letý rekord.

Podle INPE se ale zvýšil počet požárů. Od ledna do konce září jeho satelity zaregistrovaly 76 030 ohnisek, což je o 14 procent více než v loňském roce. V některých oblastech je počet požárů nejvyšší od doby, kdy začal být veden tento druh statistiky.

Kritici brazilského prezidenta Jaira Bolsonara poukazují, že za jeho vlády se odlesňování v Amazonii zvýšilo. V loňském roce prales přišel o více než 10 000 kilometrů čtverečních plochy. Ve srovnání s rokem 2018 to bylo o 34,5 procenta více. Bolsonaro, který se ujal úřadu v lednu loňského roku, argumentuje, že data za loňský rok jdou na vrub politikám předchozích vlád. Jeho vláda se prý o prales stará příkladně, nechce ale podkopat ekonomický rozvoj amazonského regionu.

Ochrana amazonského pralesa se na konci září stala důvodem roztržky mezi brazilským prezidentem a americkým kandidátem na prezidenta Joem Bidenem. Kandidát za Demokratickou stranu vyzval Brazílii, aby přestala ničit pralesy, jinak latinskoamerická země bude "čelit vážným ekonomickým následkům". Bolsonaro označil kritiku za "zbabělé vyhrožování". Zájem o amazonský deštný prales ze strany zahraničních zemí je podle Bolsonara finančně motivovaný a je za ním také snaha podrýt brazilskou suverenitu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist