https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tenggaranet-nasledky-tsunami-trpi-ze-vsech-nejvice-indonesie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tenggara.net: Následky tsunami trpí ze všech nejvíce Indonésie

5.1.2005 11:37 | PRAHA/ACEH (EcoMonitor)
Katastrofa v jihovýchodní Asii již několik dní plní sdělovací prostředky po celém světě. Zemětřesení s epicentrem v Indickém oceánu u severozápadního pobřeží Sumatry vyvolalo vlnu tsunami, která těžce zasáhla pobřeží indonéské provincie Aceh, Nikobarských a Andamanských ostrovů, Srí Lanky, jižní Indie, jižního Thajska, severozápadní Malajsie, Malediv a dokonce i Somálska.
 

Média se zaměřila zejména na oblasti s rozvinutým turistickým ruchem, tedy na thajský ostrov Phúket a Srí Lanku. Rozsah strašného neštěstí, které se tam odehrálo, však nelze srovnávat s katastrofou probíhající v Indonésii v provincii Aceh. Na rozdíl od Thajska, Indie a Srí Lanky, kde probíhají záchranné práce, je Aceh od pomoci odříznut, napsal Martin Točík na serveru Tengerra.net.

Podle něj situaci v provincii Aceh komplikuje již 18 měsíců trvající ofenzívou indonéské armády proti osvobozeneckému (či separatistickému) Hnutí za svobodný Aceh (Gerakan Aceh Merdeka - GAM) a v oblasti je vyhlášen tzv. stav občanského ohrožení. Ten dává mimořádné pravomoci bezpečnostním složkám a využívá se zejména pro zákaz vstupu cizinců, což platí i pro humanitární organizace a novináře. V nyní vzniklé situaci je však těžko pochopitelné, že indonéská vláda i nadále vytváří překážky pro vstup do těžce zasažené oblasti. Možné vysvětlení je strach vlády z kontaktů zahraničních pracovníků se skupinami hnutí GAM, pravděpodobně se také místní armádní i civilní představitelé snaží zakrýt rozkrádání státních peněz určených pro Aceh, vydírání místních obyvatel, vytváření atmosféry strachu a nenávisti a odstraňování nepohodlných osob, píše Tenggara.net.

Humanitární pomoc je také značně ztížena tím, že do oblasti západního Acehu, jehož pobřeží je dlouhé zhruba 600 kilometrů, je možné se dostat pouze po pobřežní silnici vedoucí z hlavního města provincie Banda Acehu. Určitou nadějí pro místní je tak pouze očekávání, že potřebnou pomoc přivezou plavidla nebo shodí letadla.

V pondělí podle mluvčího indonéského ministerstva zdravotnictví dosáhl počet obětí ničivého zemětřesení v Indonésii již více než 94 000. Oblasti Acehu, kterou dosud mnozí Indonésané opovrhovali jako problémovým místem, vyjadřuje nyní celá země soucit. Duchovní vůdci nechali odvolat novoroční oslavy a prostředky na ně určené se mají věnovat obětem katastrofy. Indonésie teď stojí před těžkou zkouškou, zda dokáže zvládnout místní konflikty, hospodářské problémy i přírodní pohromy, uzavírá Martin Točík.

Podle článků Martina Točíka na Tengarra.net ze dne 28. 12. 2004 a Tenggara.net ze dne 30. 12. 2004


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist