https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/teplarna-ceske-budejovice-loni-snizila-mnozstvi-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Teplárna České Budějovice loni snížila množství emisí

25.5.2017 08:00 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Loňský rok byl první, kdy 12 měsíců fungovalo nové odsíření uhelných kotlů. Jeho součástí je zařízení snižující emise dusíku. / ilustrační foto
Loňský rok byl první, kdy 12 měsíců fungovalo nové odsíření uhelných kotlů. Jeho součástí je zařízení snižující emise dusíku. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
I díky odsiřovacímu zařízení za půl miliardy korun snížila loni Teplárna České Budějovice množství emisí. Podle předběžných údajů klesl objem tuhých znečišťujících látek meziročně o 20,6 tuny na 11 tun, oxidu siřičitého o 1498,2 tuny na 288,6 tuny a oxidů dusíku o 33,5 tuny na 467,4 tuny. ČTK to v pondělí řekl mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych. Teplárna dodává teplo a teplou vodu do víc než 28.000 bytů ve městě, letos zvýšila ceny tepla asi o procento.
 

Loňský rok byl první, kdy 12 měsíců fungovalo nové odsíření uhelných kotlů. Jeho součástí je zařízení snižující emise dusíku. Výsledky podle Zuntycha ukazují, jak významná ekologická investice to byla. Teplárna do odsíření vložila téměř půl miliardy, zprovoznila ho v listopadu 2015.

"Výsledky nové technologie jsou očekávané a velmi dobré. Životní prostředí ve městě a jeho okolí rozhodně zlepšily. Přispěly jsme tím i do statistik České republice, která loni podle Eurostatu snížila emise o 0,7 procenta, což bylo na průměru Evropské unie," řekl ČTK člen představenstva teplárny Martin Žahourek. Teplárna podle něj už nyní splňuje přísnější limity vypouštění emisí oxidů síry, které vstoupí v platnost po roce 2021.

Teplárna provozuje v Novohradské ulici dva kotle na hnědé uhlí s výkonem 150 tun páry za hodinu a dva kotle na zemní plyn o výkonu 115 tun páry za hodinu. "Uhelné kotle jsou vybaveny elektroodlučovači na zachycení tuhých látek, částečně DNOX zařízením na snížení emisí oxidů dusíku a jako celek odsířením, jež snižuje emise oxidů síry," uvedl Zuntych. Další uhelný kotel s výkonem 66 tun za hodinu, který má také elektroodlučovač, provozuje teplárna ve výtopně Vráto jako záložní pro případ havárie.

Teplárna České Budějovice zaměstnává 243 lidí. Na valné hromadě 20. června rozhodnou akcionáři o tom, zda se teplárna připojí na zdroj z Jaderné elektrárny Temelín, který by měl dodávat teplo do domácností i firem příštích dvacet let. Jediným majitelem firmy se chce stát město České Budějovice: dosud drží 99,55 procenta akcií, na valné hromadě hodlá získat odkupem zbylých 0,45 procenta akcií. Teplárna loni prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist