https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/terminator-se-zapojil-do-boje-proti-obchodu-se-slonovinou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Terminátor se zapojil do boje proti obchodu se slonovinou Video

27.11.2015 01:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Přestaňme zabíjet denně šestadevadesát slonů jen kvůli tomuhle, vypořádejme se s poptávkou po slonovině jednou provždy,“ říká Schwarzenegger krátce před tím, než stiskne tlačítko detonátoru.
„Přestaňme zabíjet denně šestadevadesát slonů jen kvůli tomuhle, vypořádejme se s poptávkou po slonovině jednou provždy,“ říká Schwarzenegger krátce před tím, než stiskne tlačítko detonátoru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | 96elephants
V letech 2003-2011 zastával úřad guvernéra státu Kalifornie, před tím cestoval časem a také zápasil s mimozemskými lovci. Vráskami obalený svalovec Arnold Schwarzenegger evidentně nepodléhá stáří. Jeho novým cílem se stal boj proti obchodu se slonovinou. V rámci kampaně 96 Elephants vyhodil do vzduchu sloní kel a vyzval Američany, aby nekupovaly výrobky ze slonoviny.
 

Těžko říct, jestli se tímto explozivním krokem více zviditelnil stárnoucí hollywoodský herec, nebo spíše celá neveselá problematika. Jisté je, že přítomnost celebrit poutá pozornost médií, a to kampaň 96 Elephants nutně potřebuje. Potřebuje příklady hodné následování. Název kampaně je odvozen od drsné statistiky: denně je kvůli poptávce po slonovině zabito v průměru 96 slonů. A i když máme hlavní odběratele slonoviny spojeny s asijskými zeměmi, zejména Čínou, hned druhý největší trh představují Spojené státy americké. Organizátoři se nyní přímo nesoustředí na boj s pytláky a překupníky, ale snaží se „uklidit si před vlastním prahem“, a to odstraněním domácí poptávky.

„Přestaňme zabíjet denně šestadevadesát slonů jen kvůli tomuhle, vypořádejme se s poptávkou po slonovině jednou provždy,“ říká Schwarzenegger krátce před tím, než stiskne tlačítko detonátoru. Ještě v loni byl import slonoviny do USA legální a teprve únorový prezidentský dekret postavil její dovoz mimo zákon. Bílý dům tehdy tento krok komentoval slovy: „Zákaz představuje nejlepší způsob, jak zajistit, že americký trh nebude přispívat k úbytku slonů žijících v africké přírodě." Radost ochránců přírody ale netrvala dlouho.Původní „silný“ federální zákaz dovozu slonoviny by měl být oslaben doplňujícími legislativními návrhy. Podle zástupců organizace Wildlife Conservation Society (WCS) a pracovníků U.S. Fish and Wildlife Service přichází poslední akční hrdina právě včas. „Pytláci slonoviny, bojte se, Terminátor rozšířil řady podporovatelů 96 Elephants,“ říká vedoucí kampaně John Calvelii (WCS). „Jsme skutečně vděční, že Arnold Schwarzenegger vyjádřil svou podporu a věříme, že i četní fanoušci po celém světě budou následovat jeho příkladu. Společně se staneme spojenci, kteří zastaví zabíjení slonů, pašování slonoviny a zastaví i poptávku po ní.“

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist