https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/termosnimky-kladenskych-budov-si-mohou-lide-prohlednout-na-webu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Termosnímky kladenských budov si mohou lidé prohlédnout na webu

15.7.2020 09:48 | KLADNO (ČTK)
Termosnímky celého území města nechala radnice udělat letos v březnu, specialisté je zanesli do online mapy.
Termosnímky celého území města nechala radnice udělat letos v březnu, specialisté je zanesli do online mapy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé si mohou na webu prohlédnout termosnímky kladenských budov. Podle nich orientačně zjistí, v jaké míře ze soukromých i veřejných objektů uniká teplo. Město podle snímků bude plánovat například investice do zateplení. ČTK o tom informovala mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.
 

Termosnímky celého území města nechala radnice udělat letos v březnu, specialisté je zanesli do online mapy. "Termální mapy mají legendu, jak se v barevných snímcích vyznat. Obecně platí, že čím světlejší barva, tím větší tepelné záření do prostoru. Zářivě žlutá, či v černobílé variantě bílá, tedy znamená největší sálání tepla, temná naopak minimální únik," uvedl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Podle něj ale lidé mapy musí brát jako zajímavou prvotní informaci, nikoliv jako certifikovaná data o stavu zateplení jejich nemovitostí.

Termomapy najdou zájemci na webu Geoportál Kladno s adresou https://kladno.gepro.cz pod záložkou Termosnímky 2020.

Ze 73 městských objektů mají dobře zateplené střechy mimo jiné Azylový dům v ulici Josefa Hory, Sporthotel Sletiště, hala Bios, Středisko komplexní sociální péče Fontána, Základní škola Montessori v Pařížské ulici, mateřská školka Na Vyhaslém, základní školy v Doberské i Velvarské, školky v ulici Jana Vaita, Herbenově či Jaroslava Foglara a další školská zařízení.

Mapování energetických úniků je součástí mezinárodního evropského projektu SPARCS, který je dotovaný Evropskou unií. Zaměřuje se na ekonomicky udržitelný rozvoj měst zejména v oblasti energetiky. Kladno na něm spolupracuje s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Buštěhradu u Kladna. Jeho cílem je mimo jiné dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality.

Město si také nechalo zpracovat pilotní výpočet ročního úhrnu oslunění pro instalaci solálních panelů na Základní školu v Moskevské ulici, další vhodné objekty radnice vybírá. Na využití fotovoltaiky bude Kladno podle primátora hledat vhodné dotace.

"Požadavkem současné doby je přechod na obnovitelné zdroje výroby elektřiny, jejich získávání a zpracování jsou šetrnější k přírodě. K budování energeticky co nejsoběstačnějších čtvrtí, což je rovněž tématem projektu SPARCS, mohou přispět i sami občané. Pokud je k využívání fotovoltaických panelů či jiné alternativní technologie chceme motivovat, musí jít město samo příkladem," dodal Jiránek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist