https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/terra-daily-emise-co2-a-metanu-se-behem-roku-2007-prudce-zvysily?ids%5Bx0fbc1376dca46f9e3a61930f884a5847%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Terra Daily: Emise CO2 a metanu se během roku 2007 prudce zvýšily

30.4.2008 09:19 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Během loňského roku došlo v celosvětovém měřítku k rapidnímu nárůstu emisí metanu a CO2. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceány a atmosféru to oznámil server Terra Daily.
 

Obloha s mraky
Ilustrační foto.
Foto: Jan Stejskal/EkoList

Vědci Národního úřadu pro oceány a atmosféru zpracovávali data ze šedesáti různých míst na světě. Na základě analýzy sebraných dat dospěli k závěru, že ve srovnání s rokem 2006 se v roce 2007 zvýšilo množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry o 19 miliard tun. Množství metanu, které se dostává do ovzduší, se podle stejného výzkumu zvýšilo o 27 milionů tun.

Američtí vědci zároveň zveřejnili několik dalších znepokojivých poznatků. Zjistili kupříkladu, že 20 % z veškerého množství oxidu uhličitého pocházejícího z fosilních paliv zůstane v atmosféře po několik tisíc let.

Neméně alarmující je i skutečnost, že se emise metanu zvýšily poprvé od roku 1998. Metan je totiž mnohem nebezpečnější skleníkový plyn než častěji zmiňovaný oxid uhličitý. K nadměrné produkci metanu přispívá stále rostoucí úroveň industrializace Asie. Kromě toho se na zvýšení jeho podílu v atmosféře podílí rovněž tání permafrostu v arktických oblastech.

Podle článku zveřejněného na serveru Terra Daily dne 28. dubna 2008.



reklama

 
Martina Kollerová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

zeleni nasi, nemecti, rakousti a antijaderni aktiviste vubec - 1. 5. 2008 - t7

Pokud u nas postavime dalsi dva bloky JETE, tak zabranime vystavbe dalsich uhelek na uzemi CR . Pokud Nemci neodstoupi od odstoupeni z jadra, budou muset postavit 26 (!!!) novych uhelek (+ 150 M tun CO2/rok). Ani v Rakousku ani nikde "OZE" (zdaleka) nestaci a spotreba neklesa, nybrz roste; Rakusane staveji/planuji ~5 GWe ve spalovacich zemniho plynu. S prechodem na plug-in hybridy a dalsi elektrovozidla poroste vyznamne...

"Minoritni odpor zajmovych skupin" prosadil a schvalil zavreni ~30 GWe jaderek a schvaleni plany tech 26ti novych uhelek. Vymlouvat se na narust v Indii a Cine, kdyz nam za rohem stavi desitky uhelek - to Vam indove co spotrebovavaji na hlavu petinu energie moc nepodekuji.

Ekonomicke duvody - vsude v zapadni Evrope je jadro _levnejsi_ nez uhli, JEDU je nas nejlevnejsi zdroj (.5-.6 Kc/kWh) a JETE je take z tech levnejsich (.9-1 kc.kWh). Detaily celosvetove:
http://www.uic.com.au/08%20Economics%20of%20NP.pdf

Vyvoj cen elektriny z ruznych paliv v USA:
http://www.world-nuclear.org/uploadedImages/org/info/US_ElectProduction_Costs.jpg

V Cine je uhli stale levnejsi nez jadro, diky znacnym zasobam. Jelikoz nedoslo k rozmachu jaderne energetiky a usporam ze seriove vyroby na zapade, nema 3ti svet realne dostupne jaderne zdroje. K tomu jiste nepomuze hysterie zelenych co spojuji jadernou energetiku s jadernymi zbranemi, coz je asi tak moudre jako regulovat mydlo, protoze by ho lidi mohli rozkousptet v benzinu a vyrabet napalm. Ruzne "minoritni zajmove skupiny prodejcu samponu jsou jiste irelevantni :-)

Tolik k ekonomickym aspektum. Bohuzel diky vlivum ruznych zajmovych skupin, ktere podminuji existenci vlady moratoriem na nove jaderne bloky, se 3 a 4 nestavi. Tolik k Temelinu.

Celosvetove je pomerne zarazejici, ze kdyz se stavela prvni jaderka v Shippingport, trvalo to 2.5 roku, a to behem stavby zmenili chemii paliva (z kovu na oxid); dnes postavit 441x trva 10 let - polovinu zabere byrokracie. Jaderna energetika byla uregoluvana do klinicke smrti, diky ruznym "minoritnim ... ".

TO je IMHO hlavnim duvodem, proc se jaderna energetika nerozsirila masivne do Indie, Ciny atd: protoze by vytesnila spalovani fosilnich paliv. Dnes existuje pouze jedna tovarna, kde je mozne objednat tlakovou nadobu, v duskedku zastaveni vystavby jaderek v 80-90tych letech v dusledku aktivismu a zmeny regulaci a politickych postoju behem 70tych let. Jeste na zacatku 70tych predpovidaly energeticke agentury, ze v roce 2000 budou prakticky vsechny elektrarny produkujici elektrinu jaderne ...

Soucasne "minoritni" antijaderne zajmove skupiny pokracuji v demagogii, ktera vedla k soucane stagnaci. Kupodivu presto je jaderna energie nejvyznamnejsim zdrojem energie bez vyznamne produkce CO2, NOx SO2, popilku atd.; a jedinym takovym, ktery je stabilni, skalovatelny a ekonomicky.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist