Terra Daily: Emise CO2 a metanu se během roku 2007 prudce zvýšily
Ilustrační foto. | |
Foto: Jan Stejskal/EkoList |
Vědci Národního úřadu pro oceány a atmosféru zpracovávali data ze šedesáti různých míst na světě. Na základě analýzy sebraných dat dospěli k závěru, že ve srovnání s rokem 2006 se v roce 2007 zvýšilo množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry o 19 miliard tun. Množství metanu, které se dostává do ovzduší, se podle stejného výzkumu zvýšilo o 27 milionů tun.
Američtí vědci zároveň zveřejnili několik dalších znepokojivých poznatků. Zjistili kupříkladu, že 20 % z veškerého množství oxidu uhličitého pocházejícího z fosilních paliv zůstane v atmosféře po několik tisíc let.
Neméně alarmující je i skutečnost, že se emise metanu zvýšily poprvé od roku 1998. Metan je totiž mnohem nebezpečnější skleníkový plyn než častěji zmiňovaný oxid uhličitý. K nadměrné produkci metanu přispívá stále rostoucí úroveň industrializace Asie. Kromě toho se na zvýšení jeho podílu v atmosféře podílí rovněž tání permafrostu v arktických oblastech.
Podle článku zveřejněného na serveru Terra Daily dne 28. dubna 2008.
reklama
Online diskuse
zeleni nasi, nemecti, rakousti a antijaderni aktiviste vubec - 1. 5. 2008 - t7Pokud u nas postavime dalsi dva bloky JETE, tak zabranime vystavbe dalsich uhelek na uzemi CR . Pokud Nemci neodstoupi od odstoupeni z jadra, budou muset postavit 26 (!!!) novych uhelek (+ 150 M tun CO2/rok). Ani v Rakousku ani nikde "OZE" (zdaleka) nestaci a spotreba neklesa, nybrz roste; Rakusane staveji/planuji ~5 GWe ve spalovacich zemniho plynu. S prechodem na plug-in hybridy a dalsi elektrovozidla poroste vyznamne..."Minoritni odpor zajmovych skupin" prosadil a schvalil zavreni ~30 GWe jaderek a schvaleni plany tech 26ti novych uhelek. Vymlouvat se na narust v Indii a Cine, kdyz nam za rohem stavi desitky uhelek - to Vam indove co spotrebovavaji na hlavu petinu energie moc nepodekuji. Ekonomicke duvody - vsude v zapadni Evrope je jadro _levnejsi_ nez uhli, JEDU je nas nejlevnejsi zdroj (.5-.6 Kc/kWh) a JETE je take z tech levnejsich (.9-1 kc.kWh). Detaily celosvetove: http://www.uic.com.au/08%20Economics%20of%20NP.pdf Vyvoj cen elektriny z ruznych paliv v USA: http://www.world-nuclear.org/uploadedImages/org/info/US_ElectProduction_Costs.jpg V Cine je uhli stale levnejsi nez jadro, diky znacnym zasobam. Jelikoz nedoslo k rozmachu jaderne energetiky a usporam ze seriove vyroby na zapade, nema 3ti svet realne dostupne jaderne zdroje. K tomu jiste nepomuze hysterie zelenych co spojuji jadernou energetiku s jadernymi zbranemi, coz je asi tak moudre jako regulovat mydlo, protoze by ho lidi mohli rozkousptet v benzinu a vyrabet napalm. Ruzne "minoritni zajmove skupiny prodejcu samponu jsou jiste irelevantni :-) Tolik k ekonomickym aspektum. Bohuzel diky vlivum ruznych zajmovych skupin, ktere podminuji existenci vlady moratoriem na nove jaderne bloky, se 3 a 4 nestavi. Tolik k Temelinu. Celosvetove je pomerne zarazejici, ze kdyz se stavela prvni jaderka v Shippingport, trvalo to 2.5 roku, a to behem stavby zmenili chemii paliva (z kovu na oxid); dnes postavit 441x trva 10 let - polovinu zabere byrokracie. Jaderna energetika byla uregoluvana do klinicke smrti, diky ruznym "minoritnim ... ". TO je IMHO hlavnim duvodem, proc se jaderna energetika nerozsirila masivne do Indie, Ciny atd: protoze by vytesnila spalovani fosilnich paliv. Dnes existuje pouze jedna tovarna, kde je mozne objednat tlakovou nadobu, v duskedku zastaveni vystavby jaderek v 80-90tych letech v dusledku aktivismu a zmeny regulaci a politickych postoju behem 70tych let. Jeste na zacatku 70tych predpovidaly energeticke agentury, ze v roce 2000 budou prakticky vsechny elektrarny produkujici elektrinu jaderne ... Soucasne "minoritni" antijaderne zajmove skupiny pokracuji v demagogii, ktera vedla k soucane stagnaci. Kupodivu presto je jaderna energie nejvyznamnejsim zdrojem energie bez vyznamne produkce CO2, NOx SO2, popilku atd.; a jedinym takovym, ktery je stabilni, skalovatelny a ekonomicky. |