Terra Daily: Emise CO2 a metanu se během roku 2007 prudce zvýšily
Ilustrační foto. | |
Foto: Jan Stejskal/EkoList |
Vědci Národního úřadu pro oceány a atmosféru zpracovávali data ze šedesáti různých míst na světě. Na základě analýzy sebraných dat dospěli k závěru, že ve srovnání s rokem 2006 se v roce 2007 zvýšilo množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry o 19 miliard tun. Množství metanu, které se dostává do ovzduší, se podle stejného výzkumu zvýšilo o 27 milionů tun.
Američtí vědci zároveň zveřejnili několik dalších znepokojivých poznatků. Zjistili kupříkladu, že 20 % z veškerého množství oxidu uhličitého pocházejícího z fosilních paliv zůstane v atmosféře po několik tisíc let.
Neméně alarmující je i skutečnost, že se emise metanu zvýšily poprvé od roku 1998. Metan je totiž mnohem nebezpečnější skleníkový plyn než častěji zmiňovaný oxid uhličitý. K nadměrné produkci metanu přispívá stále rostoucí úroveň industrializace Asie. Kromě toho se na zvýšení jeho podílu v atmosféře podílí rovněž tání permafrostu v arktických oblastech.
Podle článku zveřejněného na serveru Terra Daily dne 28. dubna 2008.
reklama
Online diskuse
a zeleni stale - 1. 5. 2008 - mmNe že bych měl osobně něco proti energii z jádra, ale emise se zvyšují hlavně kvůli zvýšené výrobě v Číně, Indii a pod. Nevím o tom, že by v třeba Číně meli nějaký morální problém se stavbou JE. To že bychom u nás uvedli do provozu další dva bloky v Temelíně nebude celosvětově znamenat vůbec nic protože za prvé, neubyde nám tím žádná kapacita v uhelných elektrárnách, a za druhé v Asii se za tu dobu mnohonásobně zvětší produkce skleníkových plynů a jiných sajrajtů. Dávat do souvislosti s tímto zvýšením minoritní odpor nějakých zájmových skupin u nás je absurdním nesmyslem. Pokud by se zdejší vláda rozhodla dostavět Temelín žádný zelený jim v tom nezabrání. Důvodem proč se tak zatím neděje bude asi něco úplně jiného - co třeba takhle ekonomické důvody? |