https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/terra-daily-kanadsko-americka-expedice-zmapuje-morske-dno-v-arktide
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Terra Daily: Kanadsko-americká expedice zmapuje mořské dno v Arktidě

10.9.2008 14:55 | PRAHA/RESTON (Virginia) (Ecomonitor)
Společná vědecká expedice USA a Kanady 6. září vyplula mapovat mořské dno v arktické oblasti. Cílem výzkumu je přesně určit hranici kontinentálního šelfu, které podle Úmluvy OSN o mořském právuurčuje vlastnická práva k přírodním zdrojům. Ložiska vzácných surovin jako ropa a zemní plyn, pokud leží v pásu širokém 200 námořních mil (zhruba 370 kilometrů) od hranice šelfu, jsou považována za vlastnictví země kontrolující pobřežní vody.
 

Satelitní snímek Beringova moře.
Satelitní snímek Beringova moře.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: ChristopherM/Wikimedia Commons

Americká část výpravy organizovaná http://www.usgs.gov/U.S. Geological Survey bude operovat z kutru pobřežní stráže Healy a zmapuje mořské dno. Organizace Geological Survey of Canada využije ledoborec Louis S. St. Laurent a provede podmořský geologický výzkum.

„Healy je vybaven akustickým hloubkoměrem, který vysílá vodou zvukové signály a mapuje mořské dno. Využije systém vícesměrového měření hloubky,“ řekl hlavní výzkumník USGS Jonathan Childs.

Použitý hloubkoměr získává data o pruhu dna v šířce zhruba 3 kilometry ležícím podél lodní dráhy a vytváří trojrozměrný obraz dna, zatímco klasické hloubkoměry jsou s to změřit pouze hloubku přímo pod kýlem lodi.

Podle článku Unexplored Arctic Region To Be Mapped zveřejněného dne 10. září 2008 na serveru Terra Dailyreklama

 
Karel Dolejší
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist