TerraDaily: Klíčová role řas během masových vymírání druhů
Řasy se ve vodě vyskytují obvykle v malých koncentracích, ale náhlé oteplení nebo znečištění vody může způsobit jejich přemnožení, tehdy vzniká tzv. vodní květ.
|
|
Foto: Floybix/Wikimedia Commons |
Téměř všude, kde je dnes voda, mohou být toxické řasy. Tyto mikroskopické rostliny v ní obvykle existují v malých koncentracích, ale náhlé oteplení nebo znečištění vody může vyvolat "vodní květ", který zabije tisíce ryb, otráví korýše nebo další druhy. Ublížit může i člověku. Jejich rozrůstající se populace totiž uvolňují chemikálie, které mohou vyvolat nejen podráždění kůže, ale i působit jako silné neurotoxiny.
James Castle a John Paul Rodgers z Univerzity Clemson se domnívají, že k podobné situaci došlo během pěti největších globálních vymírání v historii Země. Pokaždé, když nastal velký úhyn, byly zaznamenány i výkyvy v množství zkamenělých řas v usazeninách (nazývaných stromatolity) rozmístěných po celé planetě. Svůj výzkum představil Castle 19. října na výročním zasedání Americké geologické společnosti v Portlandu ve státě Oregon.
„Projdete-li teoriemi masového vymírání druhů, vždy najdete nějaké nezodpovězené otázky," uvedl Castle. „Například co je příčinou vyhynulých druhů? Je to změna klimatu, prach v atmosféře? To samo o sobě pravděpodobně všechny tyto druhy nevyhubí.“
Je-li teorie správná, odpovídá na mnoho otázek o tom, jak druhy vymíraly v historii. Vyvolává samozřejmě i velké obavy, jaké poškození ekosystému může kvůli řasám nastat v budoucnosti.
Podle článku Staffa Writerse 'Killer algae a key player in mass extinction' vydaného 22. října 2009 na TerraDaily.
reklama