https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezba-dreva-loni-na-vysocine-vyrazne-klesla-po-peti-letech-nebyla-nejvyssi-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžba dřeva loni na Vysočině výrazně klesla. Po pěti letech nebyla nejvyšší v ČR

8.7.2024 16:13 | JIHLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V lesích na Vysočině se vloni vytěžilo 2,176 milionu metrů krychlových dřeva, v meziročním porovnání těžba klesla skoro o 60 procent. Na rozdíl od předchozích pěti let nebyla nejvyšší mezi kraji v Česku. O něco víc káceli lesníci v Jihočeském kraji a v Plzeňském kraji. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zalesnit se loni majitelům lesů na Vysočině povedlo největší rozsah pozemků v zemi.
 
Těžba na Vysočině především kvůli kůrovcové kalamitě ve smrkových lesích výrazně stoupala od roku 2017. Nejvyšší byla v roce 2020, kdy bylo vytěženo 8,71 milionu metrů krychlových dřeva. Nejvíc dřeva v Česku bylo z Vysočiny od roku 2018 až do předloňska; v roce 2022 ho z lesů Vysočiny plynulo přes 5,3 milionu metrů krychlových.

Vloni vytěžili lesníci na Vysočině jeden milion metrů krychlových dřeva poškozeného hmyzem, zatímco o rok dřív to podle statistiků bylo přes 3,8 milionu metrů krychlových. Smrkové stromy se na loňské celkové těžbě v tomto kraji podílely 87 procenty.

V České republice bylo minulý rok podle ČSÚ vytěženo 18,5 milionu metrů krychlových dřeva, o 6,6 milionu metrů krychlových méně než v roce 2022. Z jihočeských lesů plynulo 2,47 milionu metrů krychlových a z lesů v Plzeňském kraji 2,19 milionu metrů krychlových.

Zalesněno bylo loni v Česku celkem 35 200 hektarů pozemků, na Vysočině z nich bylo přes 8000 hektarů. Jehličnaté stromy se v kraji na výsadbě podílely zhruba 58 procenty, zbývající díl tvořily listnáče, hlavně duby a buky.

Na Vysočině je 207 900 hektarů lesních pozemků, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. Víc lesů je v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. V ČR zabírají lesní pozemky 2,68 milionu hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist