https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezba-dreva-na-vysocine-byla-loni-znovu-nejvyssi-v-cr-stoupla-o-12-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžba dřeva na Vysočině byla loni znovu nejvyšší v ČR, stoupla o 12 procent

2.6.2021 00:28 | JIHLAVA (ČTK)
Problémy s kůrovcem ve smrkových lesích Vysočiny nekončí.
Problémy s kůrovcem ve smrkových lesích Vysočiny nekončí.
Těžba dřeva na Vysočině loni v meziročním porovnání stoupla o 12 procent na 8,71 milionu metrů krychlových. Kvůli kůrovcové kalamitě byla třetím rokem nejvyšší mezi kraji. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ankety ČTK lesní podniky loni těžily několikanásobně víc dřeva než v běžných letech. Vysoké tempo mají i letošní těžební práce.
 

Podle ředitele Lesního družstva obcí v Přibyslavi Jiřího Svobody by mohlo být dobrým znamením, že loňský nárůst těžby dřeva na Vysočině nebyl tak vysoký jako v předchozích letech. "Čekalo se původně, že to bude i víc," řekl. Podle dat ČSÚ v roce 2019, stejně jako v roce 2018, se objem vytěženého dřeva kraji meziročně zhruba zdvojnásobil.

Problémy s kůrovcem ve smrkových lesích Vysočiny nekončí. "Je takový všeobecný pocit, že tím, že je chladno, je všechno vyřešeno. Já myslím, že to zdaleka tak není. Je to šance, není to řešení," řekl Svoboda. Tím, že počasí zpomalilo rojení kůrovce, dostali podle něj vlastníci lesů větší prostor k tomu, aby vytěžili z napadených porostů všechno, co stihnou.

K rychlejšímu kácení poškozených stromů podle ředitele vede i to, že po několika letech nezájmu o dřevo začala letos jeho cena stoupat, i díky exportu. Svoboda podotkl, že v roce 2019 nešlo dřevo v podstatě prodat a těžko se sháněla technika na jeho vytěžení. "Dneska se nabízí harvestory, nabízí se dřevařské kapacity," uvedl.

Lesní družstvo obcí v Přibyslavi, které spravuje 5750 hektarů lesů na Havlíčkobrodsku a Žďársku, vloni vytěžilo přes 130 000 metrů krychlových dřeva, skoro třikrát tolik než bylo běžné před kůrovcovou kalamitou. V kraji přesto nepatří mezi nejpostiženější. "Byly majetky které třeba těžily desetinásobky průměrných těžeb," uvedl Svoboda.

V lesích Jihlavy loni pracovníci kvůli kůrovcové kalamitě pokáceli rekordních 220 000 metrů krychlových dřeva, přibližně pětkrát víc, než měla správa městských lesů v plánu. Její jednatel Václav Kodet minulý týden novinářům řekl, že za letošek očekává znovu těžbu okolo 200.000 metrů krychlových. Jihlavě patří skoro 3800 hektarů lesů.

Těžba dřeva byla loni rekordní i v ČR, představovala 35,8 milionu metrů krychlových, uvedl ČSÚ. Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta nejčastěji šlo o nahodilou těžbu. Na Vysočině se nahodilá těžba vloni podílela na celkovém objemu pokáceného dřeva 99,4 procenta. Lesníky v kraji také zaměstnávala obnova lesů. Vloni zalesnili 6190 hektarů, i to bylo nejvíc v Česku.

Na Vysočině je podle ČSÚ přes 207.000 hektarů lesních pozemků, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. V letech 2006 až 2016 se na Vysočině těžilo ročně mezi 1,3 až 1,6 milionu metrů krychlových dřeva. Za rok 2018 bylo vytěženo přes 3,7 milionu metrů krychlových a v roce 2019 to bylo 7,76 milionu metrů krychlových.


reklama

 
Věra Stejskalová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist