https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezba-dreva-na-vysocine-loni-klesla-o-28-procent-presto-byla-zase-nejvyssi-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžba dřeva na Vysočině loni klesla o 28 procent, přesto byla zase nejvyšší v ČR

7.8.2023 22:21 | JIHLAVA (ČTK)
Těžba dřeva v lesích Vysočiny se loni v meziročním porovnání snížila o 28 procent na 5,3 milionu metrů krychlových. Přesto byla opět nejvyšší mezi kraji v Česku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Lesníci na Vysočině těžili nejvíc dřeva pátým rokem v řadě, hlavně kvůli kůrovcové kalamitě ve smrkových lesích a škodám způsobeným počasím. Znovu minulý rok zalesnili 9153 hektarů holin, i to byla největší rozloha obnovených lesů v zemi.
 

Stromů poškozených hmyzem bylo loni na Vysočině pokáceno 3,8 milionu metrů krychlových, v roce 2021 to bylo téměř šest milionů metrů krychlových. Také vloni se na roční těžbě podílely téměř jen jehličnaté stromy, z 91 procent to byl smrk. Listnaté dřeviny se na celkovém objemu dřeva vytěženého v minulém roce podílely jen 1,4 procenta, převažovalo bukové dřevo.

Loňská rozloha obnovených lesů na Vysočině byla skoro stejná jako v roce 2021, kdy začal růst nový les na 9310 hektarech. Na loňské výsadbě se téměř polovinou podílely listnaté dřeviny. Sazenice jehličnatých stromů pracovníci vysázeli celkem na 4900 hektarů pozemků. Přirozeně se les na Vysočině loni obnovil na 1190 hektarech lesních pozemků.

V České republice bylo za minulý rok podle ČSÚ vytěženo 25,1 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, o 5,2 milionu metrů krychlových méně než v roce 2021. Druhý nejvyšší objem dřeva po Vysočině byl z Jihočeského kraje, kde byly vytěžené tři miliony metrů krychlových. Třetí nejvyšší těžbu měl Středočeský kraj s 2,9 milionu metrů krychlových.

Na Vysočině je podle ČSÚ lesních pozemků 207.800 hektarů, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. Víc lesů je v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. V ČR zabírají lesní pozemky 2,68 milionu hektarů.

Těžba dřeva se na Vysočině zvyšovala od roku 2017. Nejvyšší byla v roce 2020, kdy bylo vytěženo 8,71 milionu metrů krychlových dřeva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist