Thaindian News: Klima ovlivňuje migraci ptactva
Vlaštovka obecná (Hirundo rustica). | |
Foto: Jiří Bohdal/www.naturfoto.cz |
Vědci sledovali načasování migrace u 32 druhů ptáků na východním pobřeží Massachusetts. Ptáci byli zachyceni do speciálních sítí a následně označeni kroužkem na noze. Díky kroužku bylo po opětovném vypuštění ptáků umožněno sledování jejich pohybu.
Podle deníku Thaindian News vědci zjistili, že ve srovnání se situací před 38 lety přilétá některé stěhovavé ptactvo dříve. Tato změna migračního chování je, jak tvrdí studie, způsobena zvýšením průměrné teploty, která na východě Massachusetts vzrostla od roku 1970 o 1,5 °C.
Z výzkumu vyplývá, že druhy ptáků, které zimují na jihu Spojených států, jako je například strnadec mokřadní, se změnám klimatu přizpůsobují rychleji - pokud jsou jarní teploty vyšší, tyto druhy ptactva přilétají dříve. Naopak druhy zimující více na jihu, jako je například tyran chocholatý zimující v Jižní Americe, mění své migrační návyky jen pomalu, a to i přes oteplování. Vědci jsou proto přesvědčeni, že na rychlost, kterou se ptáci přizpůsobují oteplování klimatu, má vliv vzdálenost, kterou musí uletět - čím delší vzdálenost, tím pomaleji ptáci mění načasování své migrace.
Podle článku zveřejněného dne 22. 6. 2008 v deníku Thaindian News.
reklama