Thaindian News: Oteplení ve středověku bylo způsobeno přírodními klimatickými mechanismy
Cedrový háj v okolí marockého městečka Azrou.
|
|
Foto: Jiří Došek/Ekolist.cz |
Podle článku v časopisu New Scientist výzkum vedla Valerie Trouetová na Švýcarském federálním institutu pro výzkum lesů, sněhu a krajiny (WSL) v Birmensdorfu.
Období teplého klimatu ve středověku bylo podle vědců spíše regionálním než globálním jevem a způsobila jej změna v distribuci tepla po planetě.
Cestu poznávání globálního klimatu tehdejší doby, během takzvaného „středověkého teplého období,“ Trouetová se svými spolupracovníky začala studiem dvou přírodních úkazů: letokruhů marockých cedrů z pohoří Atlas a krápníků ze skotské jeskyně pod rašeliništěm. Jsou to prý klíče ke stanovení vlhkosti v těchto regionech za posledních tisíc let.
Počasí ve Skotsku je silně ovlivňováno stabilní islandskou tlakovou níží a počasí Maroka trvalou azorskou tlakovou výší.
„Kombinací získaných údajů, které ukazovaly na vysokou vlhkost vzduchu ve Skotsku a značné sucho v Maroku, jsme zjistili, jak velké rozdíly tlaku mezi těmito oblastmi v té době byly,“ řekla Trouetová.
Tlakový rozdíl dále odhalil, že středověká éra byla ovlivňována silně pozitivní Severoatlantickou oscilací (NAO) – silným západním prouděním, které přináší vlhčí vzduch do severní Evropy a sušší do oblasti Středomoří. Čím je pozitivita oscilace větší, tím je vzduch, který vane na kontinent, teplejší.
Myšlenka, že by letokruhy mohly vypovídat o historických klimatických změnách, není nová, ale tým Trouetové je v Evropě prvním, který nahlédl před rok 1400. Zjistili, že silně pozitivní NAO trvala asi 350 let od roku 1050 až do roku 1400.
Vědci také přišli s hypotézou vysvětlující, proč bylo teplé proudění tak trvalé. Byla výsledkem porovnání jejich vlastních dat s informacemi z jiných oblastí světa z té doby a jejich použitím do různých modelů.
„Ukázalo se, že v tropickém Tichém oceáně, byl systém El Niňo v negativním módu La Niňa, což znamená, že tam bylo chladněji než obvykle,“ řekla Trouetová.
El Niňo a NAO jsou spojeny jevem zvaným termohalinní cirkulace, který je hybnou silou „oceánského dopravníkového pásu,“ jenž řídí mořské proudy různé hustoty napříč světovými oceány.
Podle Troueové se mód La Niňa v Pacifiku a pozitivní mód NAO mohly dlouhodobě navzájem posilovat - pozitivní zpětnou vazbou, a tím by se dala vysvětlit stabilita této středověké klimatické anomálie.
Podle článku Medieval warming 1000 yrs ago was a result of natural climate mechanism vydaném na serveru Thaindian News dne 4. dubna 2009;
reklama
Online diskuse
geniální Trouetová - 12. 4. 2009 - AlešProtože to jsou spojené nádoby. Systém povolenek , povinných výkupů a dotací ničí volný trh. Tím i svobodu a prosperitu.Vy si musíte koupit el. energii z větrné elektrárny a zaplatit za ní i když jí nechcete. Rozvíjí se nám tady odvětví , které není pod tlakem konkurence a má odbyt zajištěn za umělé ceny na věčné časy. To nemůže vést nikam jinam než k neefektivitě lidského konání - v konečném důsledku k nižší prosperitě celé společnosti. ( míra snížení je dána velikostí nekonkurenčního odvětví) To samé biopaliva , myslíte si , že je výhodné pěstovat řepku , kukuřici nebo pšenici proto , aby se z ní vyrobila biopaliva ? Nebo krmit kukuřicí místo krávy bioplynovou stanici ? Ne to není výhodné je to úplně nesmyslné a ničí to ne jen volný trh, ale hlavně prosperitu nás všech mimo zelených investorů. Aby společnost takové nesmyslné jednání akceptovala musí být krmena horami alarmistických zpráv o tom jak se tady všichni uvaříme , když nebudeme dělat to , co nám radí zelený guru. kromě soukromé iniciativy , která je motorem pokroku, lidstvo na nic lepšího nepřišlo - volný trh název je název pro svobodné a dobrovolné aktivity milionů lidí, kteří vzájemně směňují plody své práce, aby si spoluprací pomohli uspokojit více svých potřeb. Tato spolupráce dává vzniknout penězům a cenám, které slaďují veškeré lidské aktivity takovým způsobem, že omezují plýtvání. Žádný byrokrat na světě ani žádný guru nemůže nikdy nahradit miliony tvůrčích mozků. Čím více omezujete toto svobodné a dobrovolné jednání lidí (daněmi , regulací , umělým monopolem, politickou ideologií, ) tím chudší jsou lidé danného státu. Nebo Vám nezáleží Vám na ekonomickém růstu ? To už máte nemovitosti za desítky milionů žíjete v přepychu a na dovolenou si jezdíte do Nepálu jako p. Bursík ? Nebo nemáte ani 1% jeho majetku a jen pár procent jeho ročního příjmu ? Chcete , aby jsme tady zamrzli díky zelené ideologii na dalších X desítek let. |