Thaindian News: Oteplení ve středověku bylo způsobeno přírodními klimatickými mechanismy
Cedrový háj v okolí marockého městečka Azrou.
|
|
Foto: Jiří Došek/Ekolist.cz |
Podle článku v časopisu New Scientist výzkum vedla Valerie Trouetová na Švýcarském federálním institutu pro výzkum lesů, sněhu a krajiny (WSL) v Birmensdorfu.
Období teplého klimatu ve středověku bylo podle vědců spíše regionálním než globálním jevem a způsobila jej změna v distribuci tepla po planetě.
Cestu poznávání globálního klimatu tehdejší doby, během takzvaného „středověkého teplého období,“ Trouetová se svými spolupracovníky začala studiem dvou přírodních úkazů: letokruhů marockých cedrů z pohoří Atlas a krápníků ze skotské jeskyně pod rašeliništěm. Jsou to prý klíče ke stanovení vlhkosti v těchto regionech za posledních tisíc let.
Počasí ve Skotsku je silně ovlivňováno stabilní islandskou tlakovou níží a počasí Maroka trvalou azorskou tlakovou výší.
„Kombinací získaných údajů, které ukazovaly na vysokou vlhkost vzduchu ve Skotsku a značné sucho v Maroku, jsme zjistili, jak velké rozdíly tlaku mezi těmito oblastmi v té době byly,“ řekla Trouetová.
Tlakový rozdíl dále odhalil, že středověká éra byla ovlivňována silně pozitivní Severoatlantickou oscilací (NAO) – silným západním prouděním, které přináší vlhčí vzduch do severní Evropy a sušší do oblasti Středomoří. Čím je pozitivita oscilace větší, tím je vzduch, který vane na kontinent, teplejší.
Myšlenka, že by letokruhy mohly vypovídat o historických klimatických změnách, není nová, ale tým Trouetové je v Evropě prvním, který nahlédl před rok 1400. Zjistili, že silně pozitivní NAO trvala asi 350 let od roku 1050 až do roku 1400.
Vědci také přišli s hypotézou vysvětlující, proč bylo teplé proudění tak trvalé. Byla výsledkem porovnání jejich vlastních dat s informacemi z jiných oblastí světa z té doby a jejich použitím do různých modelů.
„Ukázalo se, že v tropickém Tichém oceáně, byl systém El Niňo v negativním módu La Niňa, což znamená, že tam bylo chladněji než obvykle,“ řekla Trouetová.
El Niňo a NAO jsou spojeny jevem zvaným termohalinní cirkulace, který je hybnou silou „oceánského dopravníkového pásu,“ jenž řídí mořské proudy různé hustoty napříč světovými oceány.
Podle Troueové se mód La Niňa v Pacifiku a pozitivní mód NAO mohly dlouhodobě navzájem posilovat - pozitivní zpětnou vazbou, a tím by se dala vysvětlit stabilita této středověké klimatické anomálie.
Podle článku Medieval warming 1000 yrs ago was a result of natural climate mechanism vydaném na serveru Thaindian News dne 4. dubna 2009;
reklama
Online diskuse
geniální Trouetová - 14. 4. 2009 - fafnirAlešjako každý člověk,velice rád vycházím s lidmi v dobrém.Ale jestli mě jeden fanatik nenávidí,soudím,že mě to spánek z víček nezažene.možná že má vedle postele uloženou několikasvazkovo zprávu IPCC o 3000 stránkách,jak pravil pan Metelka,a před spaním si v ní listuje,jako já třeba v oblíbených básnících nebo Bibli.Já holt jsem zvyklý,že tu bibli kdekdo zpochybňuje,a soudím že je to jeho věc,nebo i škoda.Ale ten člověk je mi lhostejný.Na té zprávě,tedy spíše výtahu výtahů,jak upozornil pan Metelka,mě jako technika zaráží,s jakou lehkostí pracují s fakty desetitisíce let zpět,ač mají věrohodná globální data maximálně za 2 století,a to ještě s řadou mezer.S jakou lehkostí interpretují různé podpůrné jevy,letokruhy,sondy do ledu a podobně.Vůbec do svých úvah nezahrnují jevy jako jaou ničivé výbuchy sopek,rozsáhlé lesní požáry,vlivy slunce a kosmu marginalisují a znovu opakuji,měření teplot jsou zcela prostě odhadem.Pochybuji,že by našli záznamy teplot neolitického člověka.Prostě Daniken a Souček jsou proti nim tvrdí realisté.Na základě těchto vemi pochybných dat sestavují modely,které na století dopředu a na 2°C přesně predikují co bude za 50 nebo 100 let včetně výše hladiny moří.Také zcela přesně vědí jak se bude chovat sluce.Ale v jednom mají oni i vykladači jasno:Může za to člověk,a jestli se nevrátíme do lůna matky přírody zahyneme.Už jen toto zacházení s fakty ve mě budí krajní nedůvěru.Leč živí je to,tak by byli pošetilí,kdyby některé mýthy,vzniklé kolem té zprávy vyvraceli.A když oni tvrdí,my nic,to politici,tak holt já ,mám právo s tou zprávou politicky naložit,a buď věřit nebo nevěřit.Na základě důvodů ,které jsem řekl,jednoduše nevěřím.A klidně může ten původní přírodní tvor běsnit s pěnou u úst. |