Thaindian News: Oteplení ve středověku bylo způsobeno přírodními klimatickými mechanismy
Cedrový háj v okolí marockého městečka Azrou.
|
|
Foto: Jiří Došek/Ekolist.cz |
Podle článku v časopisu New Scientist výzkum vedla Valerie Trouetová na Švýcarském federálním institutu pro výzkum lesů, sněhu a krajiny (WSL) v Birmensdorfu.
Období teplého klimatu ve středověku bylo podle vědců spíše regionálním než globálním jevem a způsobila jej změna v distribuci tepla po planetě.
Cestu poznávání globálního klimatu tehdejší doby, během takzvaného „středověkého teplého období,“ Trouetová se svými spolupracovníky začala studiem dvou přírodních úkazů: letokruhů marockých cedrů z pohoří Atlas a krápníků ze skotské jeskyně pod rašeliništěm. Jsou to prý klíče ke stanovení vlhkosti v těchto regionech za posledních tisíc let.
Počasí ve Skotsku je silně ovlivňováno stabilní islandskou tlakovou níží a počasí Maroka trvalou azorskou tlakovou výší.
„Kombinací získaných údajů, které ukazovaly na vysokou vlhkost vzduchu ve Skotsku a značné sucho v Maroku, jsme zjistili, jak velké rozdíly tlaku mezi těmito oblastmi v té době byly,“ řekla Trouetová.
Tlakový rozdíl dále odhalil, že středověká éra byla ovlivňována silně pozitivní Severoatlantickou oscilací (NAO) – silným západním prouděním, které přináší vlhčí vzduch do severní Evropy a sušší do oblasti Středomoří. Čím je pozitivita oscilace větší, tím je vzduch, který vane na kontinent, teplejší.
Myšlenka, že by letokruhy mohly vypovídat o historických klimatických změnách, není nová, ale tým Trouetové je v Evropě prvním, který nahlédl před rok 1400. Zjistili, že silně pozitivní NAO trvala asi 350 let od roku 1050 až do roku 1400.
Vědci také přišli s hypotézou vysvětlující, proč bylo teplé proudění tak trvalé. Byla výsledkem porovnání jejich vlastních dat s informacemi z jiných oblastí světa z té doby a jejich použitím do různých modelů.
„Ukázalo se, že v tropickém Tichém oceáně, byl systém El Niňo v negativním módu La Niňa, což znamená, že tam bylo chladněji než obvykle,“ řekla Trouetová.
El Niňo a NAO jsou spojeny jevem zvaným termohalinní cirkulace, který je hybnou silou „oceánského dopravníkového pásu,“ jenž řídí mořské proudy různé hustoty napříč světovými oceány.
Podle Troueové se mód La Niňa v Pacifiku a pozitivní mód NAO mohly dlouhodobě navzájem posilovat - pozitivní zpětnou vazbou, a tím by se dala vysvětlit stabilita této středověké klimatické anomálie.
Podle článku Medieval warming 1000 yrs ago was a result of natural climate mechanism vydaném na serveru Thaindian News dne 4. dubna 2009;
reklama
Online diskuse
geniální Trouetová - 13. 4. 2009 - francimórJe hezké, že přidáváte ještě nacismus, ale já mluvil o fašismu - ne že bych sám měl nějak úplně jasno ve všech těchhle ismech, ale rozdíly tam jsou. Ono je taky trošku rozdíl mezi komunistickou ideologií a komunistickou praxí. Každopádně, pokud to berete tak, že komunismus = fašismus = nacismus = environmentalismus = koncentráky / gulaky + censura + jeden vůdce + veselé stejnokroje + mládežnické organizace + zmanipulované volby + kdovícoještě, pak vám rozumím, ale považuji to za značně zjednodušené (ne-li zcestné) a pro mojí zmatenost tím pádem nijak moc přínosné. Po trošce nezralých úvah, přikláněl bych enviro osobně spíš k fašismu.K demokracii: představoval bych si ji tak, že se dělá to, co chce většina. Avšak víte sám, jak to chodí, když v televizi řeknou, že je krize, tak všichni hnedle přestanou nakupovat, aniž by se ptali, jaká krize. Když řeknou, že barvou léta je růžová, druhý den jsou všechny růžový trička vykoupený. Když řeknou, že se otepluje, tak se otepluje a musíme s tím něco dělat. Když řeknou, že ta a ta strana je oblíbená, tak ji hnedle půjdeme volit, jen abychom nedali hlas komunistům. (To jen ohledně síly médií.) Navíc máme zastupitelskou demokracii, zvolíme pár chytrých vrchnostů, kteří namísto aby dělali to, co chce většina, dělají si to, co uznají za vhodné. Nikomu to asi moc nevadí, hlavně, když je klid a nemusím se o nic starat. Ale to je asi moc obsáhlé a s článkem poněkud nesouvisející téma, tak to nebudeme moc rozebírat, co říkáte? |