https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/thajsko-zakazalo-dovoz-vyrazene-elektroniky-ze-zahranici-a-zakaze-i-dovoz-plastovych-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thajsko zakázalo dovoz vyřazené elektroniky ze zahraničí. A zakáže i dovoz plastových odpadů

10.10.2018 10:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čína, Vietnam ani Thajsko už nechtějí elektroodpad ze zbytku světa. Ilustrační snímek.
Čína, Vietnam ani Thajsko už nechtějí elektroodpad ze zbytku světa. Ilustrační snímek.
Foto | inmediahk / Flickr
Za půl roku už nebude možné importovat do Thajska více než 400 druhů elektroniky. Thajská vláda tak reaguje na skutečnost, že země stává "světovou popelnicí" poté, co Čína loni zakázala dovážet odpad. Do dvou let thajské hranice nepřekročí legálně ani žádné cizí plasty. Rozvinuté země musí převzít zodpovědnost za svou produkci odpadů, tvrdí ochránci přírody.
 

Thajské Ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí o rozhodnutí informovalo v návaznosti na hlasité projevy nespokojenosti, kterými veřejnost reagovala na nedávné údaje o zamoření země odpadem z celého světa. Elektrošrot obsahující potenciálně škodlivé prvky - olovo nebo kadmium - se do Thajska dováží z celého světa, včetně z rozvinutých zemí, jakými jsou USA, EU, Japonsko, Hongkong nebo například Singapur.

„Musíme upřednostňovat bezpečné životní prostředí a zdraví našich občanů před průmyslovým rozvojem,“ prohlásil ministr generál Surasak Kanchanarat pro The Nation.

Zákaz nebezpečných plastů byl jedním z požadavků zaslaných organizací EARTH (Ecological Alert and Recovery-Thailand) v prosbě thajskému premiérovi Prayutu Chan-ochovi. Dalšími dvěma body bylo odstranění výjimek pro recyklaci elektronického odpadu a zahájení vyšetřování podezřelého vydávání povolení.

„Abychom dosáhli těchto cílů, musíme efektivněji řešit krizi dovozu a recyklace odpadů. Thajská vláda musí provést rychlé legislativní změny a ochránit tak své občany a hranice před záplavou nežádoucími odpady,“ komentovala situaci ředitelka EARTH Penchom Saetang.

Thajsko také připravuje zákaz veškerého dováženého plastového odpadu v horizontu následujících dvou let. „Musíme zajistit, aby recyklační průmysl využíval nejprve domácí plasty, než tyto materiály začneme dovážet z jiných zemí,“ dodal Surasak.

„Role organizace EARTH byla při rozhodování vlády zásadní,“ říká Jitka Straková z české nevládní organizace Arnika, která je koordinátorkou projektu chemické bezpečnosti v Thajsku. „Elektronický odpad obsahuje směs toxických chemikálií, včetně těžkých kovů a bromovaných zpomalovačů hoření, u nichž se prokázalo, že jsou škodlivé pro lidské zdraví. Masivní dovoz potenciálně toxického odpadu v poslední době tak ohrožuje thajské životní prostředí a životy lidí,“ vysvětluje.

V Thajsku nejsou k dispozici ekologicky šetrné technologie pro zpracování chemických látek z elektronického odpadu.

Zlom nastal po rozhodnutí největšího zpracovatele odpadů na světě. V roce 2017 Čína odmítla nadále importovat 24 druhů odpadů a další přijdou časem. Od té doby se zbytek jihovýchodní Asie potýká s hrozbou, že se stane novou skládkou světa. Thajský zákaz přišel pár týdnů poté, co omezení dovozu odpadu oznámil také Vietnam.

Většina elektronického odpadu je do Thajska dovážena nelegálně s falešnými celními štítky. Velké množství však do země přicestuje oficiálně v důsledku odpadové politiky rozvinutých zemí.

Podle odborníků teď před vládami rozvinutých zemí stojí nelehký úkol. „Otázkou je, jak se k otázce zpracování plastového odpadu postaví bohatší státy severní polokoule a zejména Evropská unie. Jestli posílí systém recyklace na vlastním území a zároveň zruší nesmyslné výjimky v recyklaci a výrobě plastů. V opačném případě se problém toxického plastu pouze přesune - pravděpodobně do Afriky, kde budou důsledky zpracování odpadu ještě horší,“ komentuje možný budoucí vývoj Karolína Brabcová, odbornice Arniky na recyklaci a toxické látky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist