The Australian: Palivem budoucnosti má být uhlí
Zpráva Výhled světové energetiky (World Energy Outlook 2007), která zkoumá budoucnost energetiky až do roku 2030, tvrdí, že velký návrat na výsluní čeká uhlí. Blízký východ a Rusko se stanou ještě důležitějšími dodavateli ropy a Čína s Indií budou stát za největší částí nárůstu poptávky po energiích.
„Trendy v poptávce po energiích, dovozu, využívání uhlí a s tím spojené produkci emisí skleníkových plynů zveřejněné v letošní zprávě jsou mnohem horší, než předpoklady zveřejněné v loňském roce,“ varuje IEA. Agentura tak dává jen velmi malou naději energetickému průlomu, který by mohl skutečně účinně snížit celosvětové emise skleníkových plynů, píše The Australian.
Podle IEA v tuto chvíli není znám žádný čistý zdroj energie, který by mohl uspokojit poptávku po energiích v nejchudších regionech světa a zároveň by nebyl nešetrný k životnímu prostředí. Zpráva naopak předpovídá, že do roku 2030 bude především v rozvojových zemích, jako je Čína nebo Indie, kralovat uhlí, jeden z nejstarších zdrojů energie - a také ten nejšpinavější. Právě kvůli obrovskému růstu ekonomik těchto zemí bude podle IEA stoupat hlad po uhlí. „Jeho spotřeba může mezi lety 2005 – 2030 vzrůst až o 73 %,“ tvrdí zpráva IEA. Čína a Indie již dnes spotřebovávají 45 % světové produkce uhlí, píše The Australian.
Čína, která se letos stala největším producentem skleníkových plynů na světě, má v roce 2010 překonat USA v poptávce po energiích. Indie zase dosáhne energetické spotřeby jako Japonsko, Jižní Korea a Austrálie dohromady.
Podle scénářů IEA by bez politických omezení narostla spotřeba energií do roku 2030 o 50 % a 84 % nových zdrojů by využívalo fosilní paliva. Díky tomu by teplota na zeměkouli mohla vzrůst po roce 2030 až o šest stupňů Celsia.
Podle článku Adama Plowrighta v deníku The Australian ze dne 7. 11. 2007
reklama
Online diskuse
IEA - extrémní pesimista - 8. 11. 2007 - TomášKdyž jim zelení zakazují JE tak holt bude uhlí. Němci si na úkor ostatních nechali zvýšit imisní limity a budou vesele produkovat CO2 jen aby byli Zelení spokojeni, ať žije Greenpiss |