https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/the-guardian-krupave-housenky-a-boj-s-podvyzivou-v-burkine-faso
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

The Guardian: Křupavé housenky a boj s podvýživou v Burkině Faso

23.2.2017 08:00 | OUAGADOUGOU (ČTK)
Housenky jsou až z 60 procent tvořeny z bílkovin. Jsou jedním z nejvýživnějších jídel v Burkině Faso.
Housenky jsou až z 60 procent tvořeny z bílkovin. Jsou jedním z nejvýživnějších jídel v Burkině Faso.
Malé černé válečky se dusí ve dvou velkých hrncích. Pára nad nimi má silnou, skoro uzenou vůni. To není výjev z něčí kuchyně, ale z potravinářské společnosti FasoPro, která zkoumá a prodává housenky. Kahitouo Hien zrovna rychle prochází mezi místnostmi a na sobě má tričko s atypickým sloganem - Malé housenky, velký prožitek.
 

"Housenky jsou až z 60 procent tvořeny z bílkovin," říká Hien. "Jsou jedním z nejvýživnějších jídel v Burkině Faso," citoval jej server listu The Guardian.

Světový program pro výživu (WFP) uvádí, že až 10,4 procenta obyvatel Burkiny Faso trpí podvýživou. Nedostatek jídla způsobila sucha a s nimi spojená špatná úroda.

Hien chce situaci změnit. V roce 2015 založil improvizovanou laboratoř v metropoli Ouagadougou, aby mohl průmyslově zpracovávat housenky, které se živí listy máslovníku afrického. Housenky jsou tradiční pochoutkou v mnoha částech Burkiny Faso. Prodávají se na trzích po celé zemi, nikdo se však ještě nezamyslel nad tím, že by se mohly průmyslově zpracovávat.

Podnikatelský nápad Hien získal během studií na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde v roce 2011 studoval inženýrství. "Sepsal jsem si podnikatelský plán, jenž se zabýval housenkami, protože jsem je jedl už od dětství," říká Hien.

Učitel ho přesvědčil, aby se přihlásil do školní soutěže o nejlepší podnikatelské nápady. V té v roce 2012 vyhrál cenu za nejlepší start-up, jehož cílem je pomáhat společnosti. Po získání ceny a vysokoškolského diplomu se začal věnovat svému podnikatelskému záměru. Trvalo to dva roky, než prodal první housenky.

"Začátky byly krušné," vzpomíná Hien. "Naše cena - 3000 franků CFA (asi 125 Kč) za půlkilogramový pytlíček čerstvých housenek - byla zkrátka příliš vysoká," vysvětluje. "Museli jsme přijít na to, jak ceny snížit," doplňuje.

Řešení ho napadlo, když se mu rozbil sterilizátor. "Čerstvé housenky se nám tady hromadily a vysychaly. Museli jsme je nějak přemístit," vysvětluje Hien.

Loni v lednu firma zahájila prodej sušených housenek. Cenu stanovila na 650 franků CFA (asi 27 Kč) za sedmdestátigramový sáček a úspěch se brzy dostavil. "Loni jsme prodali 30.000 kusů a doufáme, že jich letos prodáme 100.000," říká Hien.

Yelo Kamová, kterou Hien zaměstnává společně s dalšími šesti lidmi, pečlivě vystříhává etikety na pytlíky s housenkami. "Kahitouo je ambiciózní muž, vizionář," říká, a nespouští přitom ze své práce oči. "Musíte být odvážní, abyste to vydrželi," dodává.

Hien loni vyhrál 42.000 eur (1,1 milionu Kč) v jedné francouzské soutěži, která oceňuje společenské iniciativy. "Ty peníze nám umožní účastnit se obchodních veletrhů v regionu a pomohou nám hledat obchodní partnery v západní Africe," vysvětluje Hien. "Půda ale vysychá a housenek ubývá," doplňuje vzápětí.

Ačkoli výsledky byly zatím povzbudivé, společnost potřebuje na další rozvoj peníze. Hien ale z budoucnosti obavy nemá. "Rád riskuji. Náročné úkoly mě ženou kupředu," říká. A už má i nový nápad - bude vyrábět sušenky ze cvrčků.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist