The Sydney Morning Herald: Austrálie rezignuje na boj proti klimatickým změnám
Přestože vláda nejmenšího kontinentu dlouhodobě kritizuje mezinárodní dohody, již v roce 1997 vznikl v Austrálii Úřad skleníkových plynů (AGO), první státní úřad na světě zabývající se výlučně snížením produkce plynů způsobujících klimatické změny. Současný kabinet premiéra Johna Howarda však předpokládá, že osud Kjóta je nejistý, stejně tak jako plán na mezinárodní obchod s volnými kapacitami skleníkových plynů. Proto zastavila i veškeré studie zadané Australskému úřadu skleníkových plynů (AGO), zaměstnanci byli přeřazeni na jiné úkoly nebo úřad opustili.
"Vzhledem k nejistotě panující kolem Kjótského protokolu nevidíme jediný reálný důvod proč bychom měli zavádět nová opatření, která by mohla, ale také nemusela vůbec fungovat," říká mluvčí australského ministerstva životního prostředí. Obchod s emisemi, jestliže funguje, podněcuje průmyslové společnosti k omezení produkce skleníkových plynů, které vedou ke změnám klimatu a k ochotě investovat do nových technologií. "Chceme aby průmyslové podniky byly sami iniciativní a snižovaly produkci emisí, nenechaly se odradit a hledaly nové cesty jak situaci zvládnout," dodává mluvčí. Austrálie se velmi přiblížila snížení škodlivých emisí, tak jak to vyžaduje Kjótský protokol, jenže skončila na půl cesty, když vláda došla k názoru, že by neměla své přebytky komu prodávat.
Ačkoli australská státní správa nevěří v ekonomické výhody z ratifikace smlouvy, nadále spolupracuje s partnerskými zeměmi jako je USA nebo Japonsko na postupu v boji proti klimatickým změnám. Vrací se dokonce k vlastním projektům, jako je již odložený plán "Výhledové strategie klimatických změn", který měl být vyhotoven nejpozději v tomto roce a snad bude připraven v polovině roku příštího. Martin Wilder, který pracuje pro mezinárodní právnickou firmu Baker and Mackenzie, se zabývá právě otázkou klimatických změn. Podle něj rozhodnutí australské vlády o zastavení snižování emisí přinese roztržku s Evropou, která chce od příštího roku zavést vlastní systém obchodování s přebytečnými kvótami.
Podle článku Stephanie Peatlingové a Marka Rileyho The Sydney Morning Herald 12. 01. 2003.
reklama