The Times: Britská uhelná elektrárna by měla ukládat CO2 pod mořským dnem
Technologie by měla přiblížit hodnoty emisí velmi blízko k nule. Uhlí sice bude použito jako palivo pro elektrárnu, ale spíše než běžně páleno, bude pod tlakem zplynováno a základní části odděleny.
Pro výrobu elektřiny bude v plynových turbínách spalován vodík z uhlí. Kysličník uhličitý, způsobující z velké míry globální oteplování, bude odsáván a následně oddělen od ostatních plynů. Poté bude čerpán rourami do Severního moře, kde bude skladován pod mořským dnem.
Vývoj elektrárny byl ohlášen společnostmi Centrica a Progressive Energy. Pokud se záměr podaří zrealizovat, bude elektrárna největší na světě svého druhu.
Projekt by měl být přínosem pro britský uhelný průmysl. Elektrárna spotřebuje po svém spuštění dva miliony tun uhlí ročně a vypustí pět milionů tun emisí CO2.
Navzdory nízkým emisím záměr postavit elektrárnu odmítají aktivisté z Greenpeace. Mluvčí britské pobočky řekl: „Tato elektrárna bude znamenat dalších 50 let plýtvání energií. Stejně jako ve všech našich zastaralých, rozpadajících se továrnách, uniknou dvě třetiny energie jako teplo při samotné výrobě.
Podle článku článku Lewise Smithe z 9. 11. 2006 na serveru The Times.
reklama