Times: Britští zemědělci musí pomáhat přírodě, ale bez obav z pokut
Části zemědělských pozemků ponechané ladem pomáhají drobným savcům a ptákům při návratu do krajiny
|
|
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz |
Ministr počítá s tím, že zemědělci se sami rozhodnou pro větší ochranu přírodních stanovišť a nezklamou důvěru, kterou na ně nová politika klade. „Úspěch tohoto postupu je ve vašich rukou,“ prohlásil ministr Hilary Benn. Zhruba 20 % ze 110 tisíc britských farmářů, kteří dostávají podporu v celkové výši 1,6 miliardy liber, se musí ještě během tohoto roku přihlásit do ekologického programu. Do roku 2012 by mělo být zapojeno 60 % zemědělců.
Pokuty budou uloženy jen v případě, že farmáři budou poškozovat životní prostředí. Ministr životního prostředí také prohlásil, že když nebude dobrovolný systém fungovat, navrhne nové legislativní řešení, píše deník Times. Nový návrh nahrazuje současný model platby za to, že zemědělci ponechají část své půdy samovolnému vývoji, tak aby se zde mohli rozmnožovat zejména ptáci, ale i malí savci jako je hraboš nebo polní myš. Systém plateb za nevyužívanou půdu prosazovala a později zavrhla Evropská komise. Platby měly původně pomoci zastavit množství vypěstovaných obilovin, o které nebyl na trhu zájem. Ukázalo se ale, že nezamýšleně velmi pomáhá návratu některých dříve běžných druhů do krajiny.
Rozhodnutí kritizovali ochránci zvířat, například Královská společnost ochrany ptactva (RSPB). Ta navrhovala povinnost ponechat 6 % půdy ladem. Jinak by farmářům hrozilo, že přijdou o dotace. K dobrovolnému řešení je RSPB skeptická. „Nevíme, jak budou zemědělci mobilizování, aby zlepšovali ochranu přírody, ale to je to naprosto nejdůležitější,“ řekla The Times Sue Armstrong Brownová z RSPB.
Dohodu s vládou vyjednávali krom jiných zástupci Národní unie zemědělců (NFU). Peter Kendall, prezident NFU, označil dohodu za „masivní vítězství zdravého rozumu a ochrany přírody“. Kendall slibuje kampaň, která by měla přesvědčit farmáře k větší ochraně přírody. Navrhuje například ponechat při setbě zvláštní ostrůvky (plochu zhruba 4x4 metry), na kterých mohou hnízdit polní ptáci.
Od chvíle, kdy dotace za neobdělávanou půdu nefungují, britští zemědělci zřejmě znovu zorali plochu o velikosti 200 000 hektarů. Důvodem je i vyšší cena za obiloviny, díky větší poptávce z Číny a Indie.
Podle článku Valerie Elliott Government backs down over penalties for farmers who fail to help wildlife 09. 07. 2009
reklama
Online diskuse
A co tak zákonem - 12. 7. 2009 - ŠafaříkZapomněl jste však dopsat, že těmi vědci byli už staří myslivci, jež k tomu nepotřebovali žádné projekty a granty, neboť přírodě prostě rozuměli ze své praxe. To se o těch dnešních "odbornících" říci moc nedá, ti jsou leda odborně zdatní vytunelovat kdejaký grant. A samozřejmě ještě musím přidat omezení chemických látek používaných v průmyslovém zemědělství, aby to bylo komplet.Je mi ale jasné, že "mm" patří mezi lidi, co budou skákat nadšením z vědeckého pokroku, až ti někteří grantoví "odborníci" přijdou třeba i na to, že hnojit pole se dá i chlévskou mrvou. |