https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/times-of-india-hledani-na-internetu-nici-zivotni-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Times of India: Hledání na internetu ničí životní prostředí

12.1.2009 11:34 | PRAHA/DILLÍ (Ecomonitor)
Kvůli dvěma hledání v internetovém programu Google vznikne stejné množství oxidu uhličitého, jako když si uvaříte konvici čaje, tvrdí nová studie univerzity Harvard. Podle ní jedno typické hledání na Googlu „stojí“ 7 gramů CO2, zatímco uvařit konvici čaje 15 g oxidu uhličitého, píše deník The Times of India.
 

Internet
Jedno typické hledání na Googlu prý vyprodukuje 7 gramů CO2
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

„Google provozuje na celém světě obrovská datová centra, která spotřebovávají velké množství energie,“ řekl Times of India Alex Wissner-Gross, fyzik Harvardovy univerzity, který pracuje na studii dopadu informačních technologií na životní prostředí. „Vyhledávání na Googlu má rozhodně dopad na životní prostředí,“ prohlásil Wissner-Gross. Společnost Google podle Times of India ale tají, jaký je její energetická spotřeba a uhlíková stopa.

Nicméně každý den se uskuteční více než 200 milionů internetových vyhledávání na celém světě, takže množství spotřebované elektrické energie a objem skleníkových plynů pocházejících z používání počítačů se dostává do centra zájmu při snaze omezit nebezpečí změny klimatu.

Před nedávnem zveřejněná studie analytické společnosti Gartner říká, že informační technologie produkují více emisí skleníkových plynů než letecký průmysl, celkem 2 % celosvětových emisí oxidu uhličitého. Podle odborníků je možné datová centra počítat mezi jedny z nejvíce energeticky náročných zařízení. Serverové stanice, které uchovávají miliardy internetových stránek, spotřebují obrovské množství energie na provoz a také na chlazení.

Navzdory tomu, že Google říká, že mu patří místo na čele informačních technologií přátelských k životnímu prostředí, jeho vyhledávací systém produkuje vysoké množství oxidu uhličitého kvůli tomu, jakým způsobem funguje. Když uživatel vyhledává podle klíčových slov, jeho požadavek nejde jen na jeden server, ale zároveň na několik, které mezi sebou soupeří. To znamená, že data mohou být posílána ze serveru vzdáleného tisíce kilometrů. Systém tím minimalizuje dobu prodlení, ale zase zvyšuje spotřebu energie, píše deník The Times of India.

Wissner-Gross se také snaží spočítat, kolik oxidu uhličitého vzniká při používání internetu. Podle jeho výzkumu prohlížení jednoduché stránky generuje zhruba 0,02g CO2 za sekundu. Objem emisí může být ale až desetinásobný (0,2 g za sekundu), když jde o stránky s komplexní grafikou, obrázky nebo videy.

Podle odhadů Johna Buckleyho, ředitele britské konzultační společnosti carbonfootprint.com, vznikne kvůli jednomu hledání na Googlu 1 – 10 gramů CO2, což závisí na tom, zda kvůli tomu uživatel musel zapnout svůj počítač. Podle něj běžící počítač sám o sobě vyprodukuje 10 – 80 gramů oxidu uhličitého za hodinu, informuje deník The Times of India.

Podle článku Web searches wreck the environment zveřejněném na serveru Times of India 12. ledna 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
12. 1. 2009
jasněfafnir
13. 1. 2009
jasněPetas
13. 1. 2009
jasněfafnir
12. 1. 2009
Hledání na ......Petr.Očenášek
12. 1. 2009
Ten kdo to psalPavel (původní)
12. 1. 2009
12. 1. 2009
12. 1. 2009
PC a byrokraciefrancimór
13. 1. 2009
13. 1. 2009
PC a byrokraciefrancimór
13. 1. 2009
13. 1. 2009
PC a byrokraciefrancimór
13. 1. 2009
13. 1. 2009
13. 1. 2009
14. 1. 2009
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist