Times online: Antarktida se otepluje ze všech míst na světě nejvíc
Aktuální analýza dat z meteorologických balónů vědců z Britského antarktického výzkumu (BAS) ukázala, že ve spodní úrovni antarktické atmosféry stoupá teplota nejrychleji ze všech míst na celé planetě. V průběhu posledních třiceti let vzrostla teplota v troposféře (v nejnižších 8 kilometrech atmosféry) o 0,5 až 0,7 stupně Celsia za desetiletí. Podle výzkumů mají klimatické změny projevující se nad tímto kontinentem nestejné dopady na planetu. Zřejmě nejsilněji pak působí právě v této oblasti.
Již dříve vědci věděli, že se teplota v Antarktidě zvyšuje skokově, nicméně s výjimkou Antarktického poloostrova byla data z jižního ledového pólu nejednoznačná. Ačkoli na poloostrově vzrostla za posledních padesát let teplota o 2,5 °C, ostatní plocha kontinentu nevykazovala žádný nárůst teplot, na některých místech došlo dokonce k mírnému ochlazení. Nový výzkum vedený Johnem Turnerem z BAS ukazuje, že vzduch nad Antarktidou se zcela určitě otepluje, a to způsobem jaký nepředpokládaly žádné klimatické modely a který není v tuto chvíli možné uspokojivě vysvětlit. Zpráva byla publikována v posledním čísle časopisu Science.
„Rychlé ohřívání povrchu Antarktického poloostrova a jednoznačné signály o globálním oteplování nad celým kontinentem ukazují složitost klimatických změn,“ říká Turner. „Skleníkové plyny možná mají větší dopad na Antarktidu než na zbytek celého světa a my nevíme proč.“ Podle něj může mít ohřívání kontinentu vliv na sněhové srážky nad Antarktidou a také na nárůst hladiny moře. Současné klimatické modely prý neodrážejí pozorované oteplení, což ukazuje na jejich neschopnost správně interpretovat antarktický klimatický systém. „Naším dalším krokem bude snaha o vylepšení klimatických modelů,“ říká Turner.
Meteorologické balóny, z jejichž pozorování byla data shromážděna, byly vypouštěny každý den z celé řady výzkumných stanic v Antarktidě již od roku 1957. Tyto balóny nesou technické vybavení známé jako radiosonda, které měří teplotu, vlhkost a rychlost větru ve výškách kolem dvaceti kilometrů.
Podle článku Marka Hendersona Times Online 31. 03. 2006.
reklama