https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisice-lidi-v-bonnu-demonstrovaly-pred-akci-osn-za-lepsi-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisíce lidí v Bonnu demonstrovaly před akcí OSN za lepší ovzduší

4.11.2017 15:12 | BONN (ČTK)
Demonstranti prošli z centra bývalé západoněmecké metropole směrem k místu na břehu Rýna, kde se bude konference od pondělí konat. Akci svolalo několik organizací, včetně Greenpeace, Oxfam a Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
Demonstranti prošli z centra bývalé západoněmecké metropole směrem k místu na břehu Rýna, kde se bude konference od pondělí konat. Akci svolalo několik organizací, včetně Greenpeace, Oxfam a Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí DUHA
Tisíce lidí dnes v německém Bonnu demonstrovaly za účinnější boj proti globálnímu oteplování a za konec využívání uhlí, informovala agentura AFP. V Bonnu za dva dny začne konference OSN o ochraně ovzduší, která je druhá od přijetí klíčové klimatické dohody z Paříže o omezení skleníkových plynů po roku 2020. Pro Českou republiku platí dohoda z roku 2015 ode dneška.
 

Lidé podle AFP nesli hesla jako "ano klimatické spravedlnosti, ne uhlí". Demonstranti prošli z centra bývalé západoněmecké metropole směrem k místu na břehu Rýna, kde se bude konference od pondělí konat. Akci svolalo několik organizací, včetně Greenpeace, Oxfam a Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

"Změna klimatu je vážný problém a znečištěný vzduch dýchat nechceme. Nejen tady na velikém shromáždění a pochodu v Bonnu, ale i ve všech průzkumech veřejného mínění jasně zaznívá: čistá energie větru či Slunce je lepším řešením než uhlí. Státy by měly podporovat změnu," uvedl Jiří Koželouh, programový ředitel českého hnutí DUHA, jehož zástupci se manifestace zúčastnili.

V mezinárodní pařížské dohodě se země zavázaly k tomu, že nárůst teploty budou udržovat výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle nedávné zprávy Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) by ale množství emisí skleníkových plynů mohlo v roce 2030 o 30 procent překročit úroveň stanovenou v pařížské dohodě.

Světová meteorologická organizace mimoto na konci října oznámila, že množství oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře bylo loni rekordně vysoké. Koncentrace skleníkového plynu, který je považován za hlavní příčinu globálního oteplování, podle WMO v roce 2016 rostla o 50 procent rychleji, než byl průměr v předchozím desetiletí.

Bonnské konferenci o klimatu, která se uskuteční od 6. do 17. listopadu, bude předsedat malý ostrovní stát Fidži, který patří mezi oblasti nejvíce ohrožené globálním oteplováním.

Další demonstrace je v Německu plánována na neděli, konat se bude před jedním hnědouhelným dolem nedaleko Bonnu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist