https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisice-ryb-uhynuly-v-brazilske-rece-ipiranga
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisíce ryb uhynuly v brazilské řece Ipiranga

14.12.2016 11:58 (ČTK)
Udušení ryb v posledních dnech může být důsledkem nadměrného množství sedimentů v řece. Voda obsahuje dvacetkrát víc železa, než je obvyklé," řekl představitel brazilského Ústavu na ochranu životního prostředí Minas Gerais.
Udušení ryb v posledních dnech může být důsledkem nadměrného množství sedimentů v řece. Voda obsahuje dvacetkrát víc železa, než je obvyklé," řekl představitel brazilského Ústavu na ochranu životního prostředí Minas Gerais.
Tisíce uhynulých ryb byly v těchto dnech objeveny v řece Ipiranga v brazilském státě Espirito Santo. Podle všeho jde o důsledek loňského protržení kalové nádrže rudného dolu provozovaného společností Samarco v sousedním státě Minas Gerais, napsala agentura AFP s odvoláním na odpovědného ekologického pracovníka.
 

"Udušení ryb v posledních dnech může být důsledkem nadměrného množství sedimentů v řece. Voda obsahuje dvacetkrát víc železa, než je obvyklé," řekl představitel brazilského Ústavu na ochranu životního prostředí Minas Gerais.

Loni 5. listopadu se náhle protrhla hráz Fundao a zavalila níže položené údolí 32 miliony krychlových metrů bahna a důlního odpadu. Obrovská přívalová vlna zaplavila vesnici Bento Rodrigues a pak pokračovala v ničivé cestě až k Atlantickému oceánu vzdálenému 640 kilometrů. O život tehdy přišlo 19 lidí.

Toto neštěstí je považováno za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách Brazílie.

"Vytaženy už byly stovky kilogramů mrtvých ryb. Zatím je ale ještě brzy na to říci se stoprocentní jistotou, zda jde skutečně o důsledek kalu od Samarca, nebo o přirozený úhyn," poznamenal Gerais.

Nicméně rok po tragédii je ústí řeky Doce stále zbarvené do oranžova, což podle něj svědčí o tom, že problém důlního odpadu zdaleka ještě není vyřešený.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist